Broń atomowa na Krymie? Tylko NATO może powstrzymać Rosję

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 14:08
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij powiedział w Tbilisi na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, że według niektórych źródeł Federacja Rosyjska rozmieściła broń jądrową na terytorium zaanektowanego w 2014 roku Krymu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Uwe W./navy.mil/Wikimedia Commons/CC

- Aktualnie Rosja prowadzi intensywną militaryzację nielegalnie okupowanego półwyspu poprzez rozmieszczenie tam najnowszych modeli uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Między innymi planuje rozmieścić, a według niektórych źródeł, już rozmieściła ofensywną broń jądrową - powiedział Parubij.

Podkreślił, że jedyną organizacją, która jest w stanie przeciwdziałać agresji Rosji jest NATO. - Putinowską Rosję można powstrzymać tylko poprzez wspólne skoordynowane działania. Rosja zatrzyma się jedynie tam, gdzie zostanie zatrzymana - podkreślił Parubij.

W poniedziałek na Krymie kończą się ćwiczenia pododdziałów do zadań specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), które, jak podano, mają sprawdzić gotowość do zapobiegania aktom terroru i dywersji. W ćwiczeniach bierze udział do 2 tys. żołnierzy, sprzęt pancerny, lotnictwo i marynarka wojenna.

Z kolei w marcu na Krymie armia rosyjska przeprowadziła ćwiczenia z udziałem ponad 2,5 tys. żołnierzy wojsk desantowych. Zaangażowano wówczas pododdziały wojsk powietrznodesantowych i powietrzno-kosmicznych Rosji oraz siły Floty Czarnomorskiej, przeprowadzono strzelanie artyleryjskie. Wcześniej - w styczniu - Moskwa rozmieściła na Krymie dodatkowe systemy przeciwrakietowe S-400 Triumf.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt G20. Tillerson: oczekujemy, że Rosja będzie pracować w celu deeskalacji przemocy na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 21:29
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w czwartek po spotkaniu w Bonn z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, że USA są gotowe do współpracy z Rosją we wspólnych obszarach, ale Moskwa musi wywiązać się z zobowiązań w sprawie konfliktu na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna znów grozi USA. Zapowiedź zatopienia okrętów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 11:46
Korea Północna oskarża USA o eskalację napięć na Półwyspie Koreańskim oraz grozi zatopieniem amerykańskich jednostek. W regionie znajdują się bowiem lotniskowiec oraz atomowy okręt podwodny należące do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konflikt na Ukrainie nie jest dla USA priorytetowy"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 11:00
Ukraiński minister obrony oświadczył, że Rosja nie zamierza wypełniać porozumień z Mińska. O wadze konfliktu na Ukrainie w obecnej sytuacji rozmawiali w Polskim Radiu 24 Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna) i Dariusz Materniak (polukr.pl).
rozwiń zwiń