Doradca prezydenta: Polska będzie głosem regionu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 11:01
W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska będzie mogła mówić o problemach bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Zgromadzenie Ogólne ONZ
Zgromadzenie Ogólne ONZFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek, w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.

Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG), ubiegającym się o to miejsce.

Krzysztof Szczerski, był pytany w radiowej Trójce, o to, czy członkostwo Polski RB ONZ stwarza szanse na wzrost prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Prezydencki minister podkreślił, że wynik piątkowego głosowania to efekt zabiegów dyplomatycznych rządu i prezydenta. - To pokazuje, że jeśli mamy jakiś jasny, konkretny cel do osiągnięcia, i użyjemy do tego aparatu dyplomatycznego Polski, wspólnych działań prezydenta i rządu, to ten cel jesteśmy w stanie osiągnąć - mówił. Dodał, że było to "ćwiczenie z globalnej dyplomacji".

Szczerski podkreślił, że w RB ONZ Polska będzie głosem całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - Będzie mogła mówić o problemach bezpieczeństwa w tej części świata - zaznaczył. Dodał, że to drugi, obok obecności wojsk NATO w Polsce, instrument w polityce międzynarodowej, jaki Polska zbudowała w ostatnich latach.

Komunikaty z Rosji i USA

Przypomniał też, że do Polski zostały przesłane komunikaty z Rosji i Stanów Zjednoczonych. - W pierwszych godzinach po ogłoszeniu wyników przyszły dwa komunikaty; z Waszyngtonu i z Moskwy o tym, że chcą bardzo szybko nawiązać kontakt w sprawie przyszłej polityki w Radzie Bezpieczeństwa - powiedział.

Prezydencki minister podkreślił, że na czas kadencji Polski w Radzie, nasza placówka dyplomatyczna przy ONZ "będzie istotnie zwiększona kadrowo".

Dopytywany, czy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski może zostać ambasadorem Polski przy ONZ, odparł: "Przede wszystkim chce ministrowi Waszczykowskiemu pogratulować (...) Dajmy mu dzisiaj moment satysfakcji. Za ciężką pracę należy się każdemu pochwała".

PAP/agkm

WIDEO TVP INFO. "Bez prawa międzynarodowego świat zamieni się w dżunglę”
– Będziemy zachęcać do przestrzegania prawa międzynarodowego, traktatów międzynarodowych dlatego, że leżymy w sąsiedztwie wielkiego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Rosja pogwałciła prawo międzynarodowe – stwierdził na antenie TVP Info, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. – Będziemy apelować do świata o przestrzeganie prawa międzynarodowego, bez prawa międzynarodowego świat zamieni się w dżunglę – podkreślił.
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji". Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 20:10
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Premier Beata Szydło powiedziała, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji. O wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Irena Popiuk-Rysińska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Rosji gratuluje Polsce. Waszczykowski: Te gratulacje przyjmuję jako dobry sygnał

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 06:55
Po wyborze Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ otrzymaliśmy od ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa gratulacje i zaproszenie na szybkie konsultacje na poziomie wiceministrów - poinformował  szef MSZ Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń