Łódzcy okuliści, jako drudzy po Japończykach, zastosowali innowacyjną metodę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 10:00
Chodzi o innowacyjną metodę ratowania wzroku pacjentom chorującym na cukrzycę. Trwała poprawa widzenia następuje już tydzień po zabiegu. Na cukrzycowy obrzęk plamki cierpi aż 40 proc. osób chorujących na cukrzycę. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

- To metoda operacyjna polegająca na wykonaniu witrektomii, czyli usunięcia ciała szklistego ze środka oka. Następnie usuwana jest specjalna błona graniczna wewnętrzna, która jest integralną częścią siatkówki, a następnie - i tutaj jest ta nowość - podajemy zastrzyk pod samą plamkę żółtą, czyli tak jakby odwarstwiamy plamkę żółtą - wytłumaczyła dr hab. n. med. Zofia Michalewska, chirurg witreoretinalny.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Ma to na celu wypłukanie wszelkich szkodliwych produktów metabolizmu, które powstają i gromadzą się w przebiegu cukrzycy, i trwałe przywrócenie wzroku pacjenta - wyjaśniła ordynator oddziału okulistycznego szpitala im. Jonschera w Łodzi, która sama przeprowadziła dotąd sześć takich zabiegów.

Jak podkreśliła, wstrzykiwana pod plamkę żółtą substancja to zwykła sól fizjologiczna, co powoduje, że zabieg może być przeprowadzany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po tym zabiegu operacyjnym funkcja wzrokowa wraca bardzo szybko, pacjenci zaczynają lepiej widzieć już tydzień po operacji. - Jest to w pewnym sensie przełom, dlatego, że dotychczas po wcześniejszych zabiegach witrektomijnych, pacjentom wracał wzrok na przestrzeni wielu miesięcy - dodała dr Michalewska.

Nową metodą pierwsi pacjenci byli operowani w Łodzi w grudniu 2017 roku. - Ci pacjenci dobrze widzą i nie mają nawrotów choroby do chwili obecnej. Ostatni pacjent był operowany w maju - wskazała okulistka.

Dr Michalewska nauczyła się tej metody od japońskich okulistów, którzy jako pierwsi na świecie wykonali takie zabiegi u 24 pacjentów. - My jako drudzy w najbliższych miesiącach będziemy pokazywać tę metodę w Polsce i na świecie - oświadczyła.

Zobacz wideo:

PAP

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomysł Polaka: innowacyjny druk wątroby 3D ułatwi operacje chorych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 10:15
Student medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Witowski opracował innowacyjną, prawdopodobnie najtańszą na świecie metodę druku modeli wątroby 3D. Wydrukowane egzemplarze już pomagają operować pojedynczych pacjentów.
rozwiń zwiń