Arlene Foster: liczymy na rychłe zakończenie rozmów ws. rządu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 17:40
Liderka Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster napisała na Twitterze po wtorkowym spotkaniu z premier W. Brytanii Theresą May, że obie strony "liczą, iż wkrótce zakończą z powodzeniem rozmowy" o poparciu mniejszościowego rządu Partii Konserwatywnej.
Arlene Foster
Arlene FosterFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Podczas wtorkowego spotkania przedstawiciele obu ugrupowań mieli porozumieć się - według nieoficjalnych informacji - co do większości kwestii, ale nie zakończyli jeszcze formalnych negocjacji.

Po spotkaniu na Downing Street w Londynie ani brytyjska premier ani liderka północnoirlandzkiej DUP nie udzieliły komentarzy dla mediów.

Premier opuściła swoją siedzibę, udając się do parlamentu na wybór spikera Izby Gmin, a przedstawiciele DUP wyszli z budynku tylnym wyjściem, unikając zgromadzonych przed głównymi drzwiami mediów.

- Rozmowy z rządem są udane i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy w stanie zakończyć je z powodzeniem - napisała na Twitterze liderka DUP.

Negocjacje ws. poparcia dla rządu

Wtorkowe spotkanie było drugą rundą negocjacji w sprawie udzielenia przez północnoirlandzkich unionistów poparcia dla rządu May w głosowaniach dotyczącym wotum zaufania i kwestii budżetowych.

Według źródeł telewizji Sky News "obie strony wykonały znaczący postęp", a formalne porozumienie spodziewane jest najpóźniej w czwartek.

Rządząca krajem od 2010 roku Partia Konserwatywna straciła w czwartkowych wyborach bezwzględną większość w Izbie Gmin (ma 318 posłów wobec wymaganych do większości 326) i prowadzi rozmowy w sprawie poparcia administracji przez DUP, która uzyskała 10 mandatów.

W poniedziałek brytyjskie media poinformowały, że ze względu na trwające negocjacje z DUP rząd May opóźni o kilka dni zaplanowaną na 19 czerwca mowę tronową królowej Elżbiety II; wystąpienie monarchini, formalnie otwierające nową sesję parlamentu, ma przedstawiać plany rządu na najbliższy rok.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Boris Johnson następcą Theresy May? "Premier została ostrzeżona, że ma trzy dni"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 17:19
Niedzielne wydania brytyjskich dzienników poinformowały o tym, że minister spraw zagranicznych Boris Johnson jest faworytem wewnątrz Partii Konserwatywnej do zastąpienia premier Theresy May po utracie przez partię bezwzględnej większości w Izbie Gmin.
rozwiń zwiń