Uroczystości Bożego Ciała: kardynał Kazimierz Nycz apeluje o jedność Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 12:36
- Chcemy być Kościołem wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza, gdy przychodzą pokusy osłabienia jedności, bądź niebezpieczeństwa podziałów i wykluczenia - mówił w czwartek kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości Bożego Ciała na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Audio
  • Obchody uroczystości Bożego Ciała w Warszawie - relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Procesja Bożego Ciała w Warszawie
Procesja Bożego Ciała w WarszawieFoto: Krystian Dobuszyski/IAR

Centralne uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki zakończyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Rozpoczęły się przed południem mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Hierarcha w homilii po procesji przypomniał słowa Jezusa: "aby byli jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty mnie posłał".

- To też jest misja, z jaką Bóg nas posyła na ulicę. Procesja do Pana, procesja z Panem, jest równocześnie procesją ku sobie nawzajem. Aby w takiej procesji ku sobie nawzajem uczestniczyć szczerze, potrzeba pokonywać uprzedzenia, ograniczenia, wszelkie blokady, a czasem nienawiść i zawsze iść za Nim i z Nim - podkreślił kard. Nycz.

Po mszy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadził procesję eucharystyczną do ołtarzy ustawionych na Krakowskim Przedmieściu i na pl. Piłsudskiego. Cztery ołtarze na Boże Ciało zbudowali: ołtarz przed kościołem św. Anny - studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, ołtarz przed kościołem seminaryjnym - rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł wraz z klerykami Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego, ołtarz przed kościołem sióstr wizytek – nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej i czwarty ołtarz, ustawiony na pl. Piłsudskiego – Wojsko Polskie.

Metropolita warszawski przypomniał słowa jednego z największych teologów XX wieku, niemieckiego jezuity kard. Karla Rahnera, który ponad 40 lat temu pisał o procesji Bożego Ciała: "Poprzez procesję Bożego Ciała mówimy sobie, że jesteśmy pielgrzymami, którzy nie mają tutaj trwałego miejsca. Procesja jest świętym ruchem ludzi, rzeczywiście ze sobą związanych, łagodną falą spokoju i majestatu, pochodem z kornie złożonymi dłońmi, a nie gorzko zaciśniętymi pięściami. Pochodem, który nikomu nie zagraża, nikogo nie wyklucza i błogosławi nawet tym, co stoją zdziwieni i patrzą, niczego nie pojmując. Jest to ruch, co niesie ze sobą wszystko, co święte i wieczne, który ma w sobie pokój i jedność. A idzie z nimi Pan dziejów".

"Trzeba być dobrym jak chleb"

Kard. Nycz podkreślił, że nie przez przypadek słyszymy podczas procesji ewangelię o rozmnożeniu chleba. - Odczytujemy ją nie tylko jako zapowiedź Eucharystii, ale konkretne zaproszenie do dzielenia się chlebem z tymi, którzy go nie mają, bądź mają go znacząco mniej niż my. Chleb, tak jak to rozumiał patron roku św. brat Albert, kiedy mówił: "trzeba być dobrym jak chleb", jest symbolem tego, co mamy do zrobienia jako uczniowie Chrystusa. On, św. brat Albert, podobnie jak inni, Matka Teresa z Kalkuty, nie zaczynali od ewangelizacji i praktyk pobożnych. Zaczynali od przygarniania z ulicy, od im dania chleba, schronienia, szukania dróg powrotu do społeczeństwa. To była skuteczna droga przywracania godności, a także droga ewangelizacji - mówił w homilii metropolita warszawski.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni odśpiewali "Te Deum". Następnie kard. Nycz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa miastu i całej Polsce.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: biskupi diecezji warszawskiej, sekretarz generalny KEP abp Artur Miziński, duchowieństwo, siostry zakonne, rektorzy warszawskich uczelni, Wojsko Polskie, policja oraz tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

- Dziś uroczyście wyznajemy, że Chrystus jest obecny w Najświętszym Sakramencie, a w czasie mszy dokonuje się przemiana chleba w Ciało Chrystusa, a wina w Jego Krew - powiedział rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński. Podczas uroczystości Bożego Ciała jeszcze raz przypominamy sobie to wszystko i manifestujemy nie tylko w kościołach, ale i na ulicach - dodał ksiądz Śliwiński.

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boże Ciało - procesje eucharystyczne w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 06:00
Przypadające w czwartek święto Bożego Ciała to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt katolickich. Najważniejszym punktem tej uroczystości - powołanej ku czci Najświętszego Sakramentu - jest procesja eucharystyczna ulicami miast.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas: uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała jest głęboko zakorzenione w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 08:15
Uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji naszej wiary, naszej duchowości i religijności - mówi prymas Polski abp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń