X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wręczono nagrody Festiwalu Dwa Teatry 2017

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 22:49
Słuchowisko  "Lilla Weneda” Juliusza Słowackiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl "Posprzątane” Sarah Ruhl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zdobyły Grand Prix 17. Festiwalu "Dwa Teatry” w Sopocie.
Audio
  • Ewa Dałkowska: artysta, który uznał, że osiągnął pełnię, godny jest współczucia (IAR)
  • Olgierd Łukaszewicz: w teatrze celebryci nie dadzą rady (IAR)
Fragment plakatu promującego Festiwal Dwa Teatry 2017
Fragment plakatu promującego Festiwal "Dwa Teatry" 2017Foto: materiały prasowe

W konkursie w tym roku wzięło udział 26 realizacji radiowych oraz 13 telewizyjnych.

Twórcy słuchowiska "Lilla Weneda” podzielą między siebie nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych: za adaptację dla Dariusza Błaszczyka i Iwony Rusek; za reżyserię dla Dariusza Błaszczyka; za realizację akustyczną dla Pawła Szalińskiego; za realizację muzyki dla kompozytorów: Macieja Filipczuka, Michała Żaka i Jacka Hałasa oraz wykonawców: Barbary Songin, Katarzyny Timingeriu i Zofii Barańskiej. Słuchowisko zostało zrealizowane dla Programu Drugiego Polskiego Radia.

Wyróżniona też została nagrodą aktorską za rolę kobiecą Danuta Stenka odtwarzająca w słuchowisku okrutną królowę Lechitów - Gwinonę.

Nagrody radiowe

Radiowa Dwójka może cieszyć się z wielu nagród. Program Drugi Polskiego Radia informuje o wyróżnieniach na portalu społecznościowym Twitter. To nie tylko Grand Prix.

Program 2 Polskiego Radia został też laureatem honorowej nagrody Festiwalu Dwa Teatry dla producenta słuchowisk.

Słuchowisko Dwójki "Nie jestem wielbłądem" dostało nagrodę publiczności.

Nagrody im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali: Jerzy Janusz Fąfara - autor słuchowiska  ”A był wśród nich jeden Samarytanin” zgłoszonego przez Radio Rzeszów oraz Sylwester Woroniecki - autor i reżyser słuchowiska „Świadectwo - Piątka z Poznania” zgłoszonego przez Radio Merkury Poznań i Polskie Radio Szczecin. Słuchowisko ”Świadectwo - Piątka z Poznania"- opowiada o pięciu wychowankach Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za działalność w Narodowej Organizacji Bojowej zostali aresztowani przez Niemców w 1940 roku i straceni dwa lata później w więzieniu w Dreźnie - mówi autor i reżyser słuchowiska Sylwester Woroniecki.

Nagrodę za reżyserię otrzymała Anna Wieczur-Bluszcz za słuchowisko "Lento rubato” Marka Kochana. Autor słuchowiska został natomiast uhonorowany nagrodą za scenariusz oryginalny. Jurorzy postanowili też przyznać pozregulaminowe wyróżnienie dla występującego w słuchowisku kompozytora Aleksandra Kościowa "za niekonwencjonalną obecność artystyczną w słuchowisku” - mówi autor słuchowiska Marek Kochan.

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał Andrzej Bart za scenariusz słuchowiska "Fabryka muchołapek” według własnej powieści. Pisarz podkreśla, że opowieść o Chaimie Rumkowskim, szefie łódzkiego getta, "chodziła za nim” od dziecka.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną pięciu słuchowisk zgłoszonych do konkursu, otrzymał Andrzej Brzoska. W tym roku zrealizował on "Zwierzęcą zajadłość” Stanisława Barańczaka w reżyserii Tomasza Mana, "Tam, gdzie rosną poziomki” Ingmara Bergmana w reżyserii Mariusza Malca, "Nie jestem wielbłądem” Marcina Trońskiego w jego reżyserii, "Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Dariusza Błaszczyka i „Ten jeden moment przed świtem” Tomasza Macieja Trojanowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza. Andrzej Brzoska podkreśla, że top były bardzo różnorodne słuchowiska.

Jury za najlepszą rolę męską uznało kreację Stanisława Brudnego grającego Śmierć w słuchowisku "Ten jeden moment przed świtem” Tomasza Macieja - Trojanowskiego. Aktor podkreśla, że nietypowo potraktował te rolę.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą współczesności otrzymał Marcin Troński - autor i reżyser słuchowiska ”Nie jestem wielbłądem”. To opowieść o aktorze filmowym, teatralnym i radiowym Andrzeju Szalawskim. Niemal przez całe swoje zawodowe życie nosił piętno, którym historia naznaczyła go w czasie II Wojny Światowej. Autorem i reżyserem słuchowiska jest aktor Marcin Troński, który przywołuje nowe nieznane fakty z życia swojego oczyma:

Po raz drugi na festiwalu odbył się także konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży, w którym rywalizowało osiem utworów. Nagrodę otrzymało słuchowisko "Labirynt” Grzegorza Kasdepke w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Nagrody telewizyjne

Jury spektakli telewizyjnych przyznało główną nagrodę twórcom spektaklu "Posprzątane” Sarah Ruhl: za reżyserię dla Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, za rolę Any dla Wiktorii Gorodeckiej, za rolę Matilde dla Dominiki Kluźniak, za rolę Virginii dla Aleksandry Koniecznej i za rolę Lane dla Agaty Kuleszy.

Spektakl otrzymał też oddzielne nagrody w kategorii zdjęcia dla Jana Holoubka; za scenografię dla Agnieszki Zawadowskiej i Krzysztofa Benedeka i za montaż dla Beaty Barciś. Piotr Adamczyk grający w spektaklu Charlesa otrzymał natomiast nagrodę aktorską za rolę męską.

Nagroda za reżyserię powędrowała do Wawrzyńca Kostrzewskiego - za spektakl "Listy z Rosji” Astolphe'a de Custine'a. Przedstawienie to otrzymało też Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności. Jurorzy docenili też grającego w spektaklu rolę Astolphe’a De Custine’a Piotra Adamczyka.

Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny za utwór "Narodziny Fryderyka Demuth” otrzymał Maciej Wojtyszko. Jury doceniło też Jana Englerta za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego "Śluby panieńskie”.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu "Totus Tuus”, w reżyserii Pawła Woldana otrzymał Andrzej Krauze. Za najlepszą aktorkę jurorzy uznali Joannę Szczepkowską doceniając jej grę w spektaklu "Goła Baba” w reżyserii aktorki.

Jury przyznało też trzy honorowe wyróżnienia aktorskie: za rolę kardynała Karola Wojtyły (Jana Pawła ll), w spektaklu "Totus Tuus” w reżyserii Pawła Woldana, dla Ireneusza Czopa, za rolę Jenny von Westphalen, w spektaklu "Narodziny Fryderyka Demuth” w reżyserii Macieja Wojtyszki, dla Dominiki Bednarczyk i za rolę Lipskiej, w spektaklu "Traktat o miłości”, w reżyserii Agaty Puszcz, dla Agnieszki Podsiadlik.

Wielkie Nagrody

Wcześniej wręczone zostały Wielkie Nagrody Festiwalu Dwa Teatry za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

W tym roku otrzymali je Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. Ewa Dałkowska zagrała w dziesiątkach słuchowisk, programach poetyckich i kabaretowych, w sumie to około 250 nagrań. Aktorka, dziękując za nagrodę, wyraziła nadzieję, że będzie ona inspiracją do dalszej pracy.

Olgierd Łukaszewicz przez cale lata był filarem radiowego teatru poezji oraz znakomitym interpretatorem prozy powieściowej. Stworzył dziesiątki ról w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Aktor podkreślał, że w teatrze telewizyjnym potrzebni są prawdziwi artyści niezależnie od poglądów.

Ewa Dałkowska w 1994 roku została laureatką Ogólnopolskiego Rankingu Teatralnego Programu Trzeciego Polskiego Radia za rolę Matki w "Balladynie” Słowackiego. Na Festiwalu "Dwa Teatry" w 2005 roku wyróżniona została nagrodą aktorską za rolę kobiecą w słuchowisku "Matka i Lampart” w reżyserii radiowej Tomasza Mana. Olgierd Łukaszewicz jest laureatem Splendora Splendorów w 2011 roku - nagrody zespołu artystycznego Teatru Polskiego Radia.

IAR/Twitter/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak