Liczba głowic nuklearnych maleje. Świat nie porzuci jednak broni atomowej?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 21:46
Liczba głowic nuklearnych na świecie spadła w 2016 r. o 3 proc. z racji wycofywania broni starszego typu, ale wszystkie kraje dysponujące arsenałem nuklearnym prowadziły w ub. roku programy jego modernizacji - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu.
RS-24 Jars (ros. -24 )  rosyjski pocisk balistyczny dalekiego zasięgu klasy ICBM.
RS-24 Jars (ros. РС-24 Ярс) – rosyjski pocisk balistyczny dalekiego zasięgu klasy ICBM. Foto: Vitaly V. Kuzmin [CC BY-SA 4.0/ via Wikimedia Commons

W dorocznym raporcie przygotowanym przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI) napisano, że dziewięć krajów posiadających broń nuklearną (USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Płn.) na początku br. miały w sumie 14 935 głowic - wobec 15 395 rok wcześniej.

W tym samym czasie wzrosły inwestycje w modernizację arsenałów, np. w nowe systemy przenoszenia głowic nuklearnych - podkreśla SIPRI.

Nikt nie zrezygnuje z broni nuklearnej?

- Mimo niedawnego postępu w międzynarodowych rozmowach o traktacie o zakazie broni nuklearnej, długoterminowe programy modernizacji są w toku w dziewięciu krajach. To sugeruje, że żaden z nich nie będzie gotowy do rezygnacji ze swego arsenału w przewidywalnej przyszłości - powiedział analityk SIPRI Shannon Kile.

W raporcie wskazano, że ograniczenie liczby głowic nuklearnych na świecie wynika w ostatnich latach głównie z redukcji arsenałów w USA i Rosji, które posiadają razem 93 proc. tego rodzaju uzbrojenia na świecie, na mocy porozumienia o ograniczeniu zbrojeń strategicznych New START z 2010 roku.

Niemniej oba kraje rozpoczęły "zakrojone na szeroką skalę i kosztowne" programy modernizacyjne - podkreślono w raporcie. Jako przykład podano, że USA zamierzają wydać w tym celu 400 mld dol. do roku 2026. "Przewidywany wzrost wydatków USA nie jest niespodzianką - głosi raport. - Obecna administracja kontynuuje ambitny projekt wyznaczony przez Baracka Obamę".

Mniejsi gonią tych większych

Siedem pozostałych krajów, które posiadają znacznie mniejsze arsenały nuklearne, również rozpoczęło rozmieszczanie nowych systemów, albo ogłosiło takie zamiary - zauważa SIPRI.

Korea Płn. przeprowadziła w 2016 roku dwie próby nuklearne, co wywołało ostrą reakcję wspólnoty międzynarodowej. Mimo to od tamtej pory kraj ten przeprowadził liczne próby rakietowe, z zamiarem skonstruowania międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dotrzeć na terytorium USA.

W UE dwa kraje: Wielka Brytania i Francja dysponują bronią nuklearną i mają odpowiednio 215 i 300 głowic.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA rozważają militarne rozwiązania problemu Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 21:03
Rozważany jest szeroki zakres różnych strategii dotyczących rozwiązania pogarszającej się sytuacji związanej z Koreą Płn. i pod uwagę brane są opcje z użyciem sił militarnych - oświadczył doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump o Korei Północnej: cierpliwość się skończyła

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:34
Prezydent USA Donald Trump po rozmowach w Waszyngtonie z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem powiedział, że skończyła się "strategiczna cierpliwość" wobec Korei Północnej. Dodał, że Pjongang doprowadził do cierpiernia i śmierci milionów. Zapewnił, że USA zawsze będą bronić sojuszników. - Seul i Waszyngton będą razem pracować nad sprawą praw człowieka w Korei Północnej - mówił z kolei prezydent Mun.
rozwiń zwiń