Zmarł kardynał Joachim Meisner - przyjaciel Polski i Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 12:58
Były arcybiskup Kolonii, kardynał Joachim Meisner zmarł w środę podczas urlopu w Bad Fuessing w wieku 83 lat - podała rozgłośnia katolicka Koelner Domradio. Pochodzący z Wrocławia Meisner stał przez 25 lat na czele największej niemieckiej diecezji.
Kard. Joachim Meisner w 2014 r. gdy przechodził na emeryturę.
Kard. Joachim Meisner w 2014 r. gdy przechodził na emeryturę.Foto: PAP/EPA/OLIVER BERG

Meisner utrzymywał bliskie kontakty z papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Uważany był za najbardziej wpływowego przedstawiciela konserwatywnego skrzydła Kościoła katolickiego w Niemczech. Krytycznie oceniał reformy papieża Franciszka.

Meisner został w 1988 roku arcybiskupem metropolitą Kolonii. Przez 25 lat stał na czele najstarszej i najbogatszej diecezji na świecie, liczącej prawie 2,1 miliona wiernych. W 2014 roku odszedł na emeryturę. Urodził się 25 grudnia 1933 roku w niemieckim wówczas Wrocławiu. Jego ojciec zginął podczas wojny. Rodzina przyszłego kardynała uciekła w 1945 roku przed Armią Czerwoną na Zachód i osiedliła się w Turyngii, w NRD. Meisner studiował filozofię i teologię w Erfurcie, a w 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Trzynaście lat później został nominowany na biskupa Erfurtu/Meiningen. W 1980 roku objął stanowisko biskupa Berlina.

Pomagał Europie Wschodniej

Niemiecki hierarcha nie krył krytycyzmu wobec komunistycznego systemu NRD. Przez całe swoje życie zabiegał o pojednanie z narodami w Europie Środkowej: Polakami, Czechami i Słowakami. Pełnił funkcję szefa podkomisji Episkopatu Niemiec do spraw Europy Środkowej i Wschodniej, był też przewodniczącym charytatywnej organizacji kościelnej Renovabis specjalizującej się w pomocy mieszkańcom krajów wschodnioeuropejskich.

W grudniu 1988 roku Meisner został przeniesiony do Kolonii. Kierował kolońską diecezją do przeniesienia w stan spoczynku w 2014 roku. Kard. Meisner miał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, był ponadto obywatelem honorowym Trzebnicy. W 2014 roku kardynał otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Kard. Meisner miał krytyczny stosunek do imigrantów. Jego następca w Kolonii - Rainer Maria Woelki reprezentuje całkowicie odmienne stanowisko w tej kwestii.

Nabożeństwo żałobne za zmarłego odbędzie się w środę w katedrze kolońskiej o godz. 18:30.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy: Kościół katolicki przeciwny "małżeństwu dla wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 21:44
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx wyraził w środę ubolewanie z powodu planowanej likwidacji definicji małżeństwa jako związku między kobietą i mężczyzną. Bundestag ma w piątek głosować nad "małżeństwem dla wszystkich".
rozwiń zwiń