Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Ważne informacje dla wiernych

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:32
Dopiero po odrestaurowaniu gorzowska katedra zostanie otwarta dla wiernych i zwiedzających - zdecydowano na środowym spotkaniu u wojewody lubuskiego.
Rozpoczął się demontaż kopuły wieży kościoła Katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim
Rozpoczął się demontaż kopuły wieży kościoła Katedralnego w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

Jak przekazał biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński, "sentymentalnie chcielibyśmy, aby katedra była czynna natychmiast".

- Jednak musimy ją udostępnić najpierw służbom dochodzeniowo-śledczym, a później remontowym. Parafia katedralna w tym czasie będzie funkcjonować w pobliskim obiekcie, gdzie mieścił się sklep - wyjaśnił.

Do czasu, kiedy parafia dostosuje budynek sklepu do swoich potrzeb, msze będą odprawiane przy katedrze, na pl. Stary Rynek.

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zadeklarował, że pomoże w organizacji mszy na placu, a także, że pokryje koszty zabezpieczenia katedry przed rozpoczęciem jej remontu.

Całodobowy posterunek

Rzeczniczka Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim Ewa Sadowska-Cieślak zaznaczyła, że podczas spotkania u wojewody "za najważniejsze i najpilniejsze uznano rekonstrukcję instalacji odgromowej".

Katedra jest najwyższym budynkiem w okolicy. Do czasu jej naprawy w czasie burz w katedrze będą dyżurować strażacy.

Przy katedrze stanie stały, całodobowy posterunek policji, którego głównym zadaniem będzie pilnowanie zakazu wstępu osobom postronnym na teren ogrodzony wokół kościoła.

Straż Pożarna jeszcze przez kilka dni wieżę katedry będzie kontrolować przy użyciu kamery termowizyjnej.

Zbiórka pieniędzy

Od czasu sobotniego pożaru mieszkańcy i lokalne władze wspierają odbudowę gorzowskiej katedry.

W przyszłym tygodniu - 14 i 15 lipca - w Gorzowie odbędą się dwa koncerty charytatywne pod hasłem "Razem dla Katedry". Wystąpią artyści, którzy mieli zagrać podczas Dni Gorzowa.

Oba wydarzenia będą biletowane, a dochód zostanie przekazany na odbudowę katedry.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła także specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry.

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji zostanie przeprowadzona również zbiórka do puszek na odbudowę świątyni. Fundusze gromadzone będą także przez dystrybucję specjalnych cegiełek.

Pożar katedry

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. W niedzielę pożar dogaszono.

Według powiatowego inspektora nadzoru budowlanego Adama Migdalczyka, konstrukcja katedralnej wieży jest stabilna, ołtarz został zabezpieczony, natomiast stan organów nadal będzie monitorowany.

Podczas pożaru strażacy odnaleźli także tzw. kapsułę czasu, która została zabezpieczona. Po konsultacji z konserwatorem zabytków ma zostać wkrótce otwarta.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 roku. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII wieku.

Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 roku i jest obecnie głównym kościołem diecezji.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak