19 lipca sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o referendum edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:12
W środę, 19 lipca, odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Ustawodawczej dotyczące wniosku obywatelskiego o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock.com

Informacja o zaplanowanym posiedzeniu komisji podana została na stronie internetowej Sejmu. Zaplanowane na przyszły tydzień - 18, 19, 20 lipca - posiedzenie Sejmu będzie ostatnim przed przerwą wakacyjną. Na następne posiedzenie Sejm zbierze się w połowie września.

Pomysłodawcą referendum jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych.

To m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.

Pytanie referendalne, które chcą zadać obywatelom autorzy wniosku, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Pod wnioskiem zebrano ponad 910 tys. podpisów. Złożono go w Sejmie 20 kwietnia.

Pierwsze czytanie przeprowadzono w Sejmie w nocy z 20 na 21 czerwca. 22 czerwca - w przeddzień zakończenia roku szkolnego - posłowie zdecydowali o skierowaniu wniosku do sejmowej Komisji Ustawodawczej.

Wnioskowało o to Prawo i Sprawiedliwość. Uzasadniając Dariusz Piontkowski (PiS) mówił, że jego klub robi to, "szanując podpisy Polaków pod wnioskiem referendalnym".

W ubiegłym tygodniu petycję z apelem o jak najszybsze rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o referendum i zorganizowanie go przed 1 września złożyli w Sejmie członkowie inicjatywy referendalnej. Pod petycją zebrano ponad 10,5 tys. podpisów.

***

Zgodnie z reformą edukacji gimnazja zostaną zlikwidowane. W ich miejsce funkcjonować będą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe.

Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego, czyli od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku klasę VI szkoły podstawowej staną się we wrześniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów - w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III.

Od 1 września 2019 roku gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak