Książę William i księżna Kate już w Polsce. Znamy kulisy pobytu brytyjskiej pary książęcej [PROGRAM]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:46
Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie w Warszawie, były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof na Pomorzu oraz gdański Długi Targ i Teatr Szekspirowski - to miejsca, które odwiedzą w czasie wizyty w Polsce brytyjski książę William i księżna Kate.
Audio
  • Katherine i William w Polsce. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
  • Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu o wizycie pary książęcej (IAR/Radio Gdańsk)
Para książęca z dziećmi
Para książęca z dziećmiFoto: PAP/PA/Dominic Lipinski

O szczegółach wizyty, zaplanowanej na 17-18 lipca, poinformował Pałac Kensington, który jest siedzibą pary książęcej. Z Polski para książęca uda się do Niemiec. Rzecznik Williama i Kate podkreślił, że książę i księżna "nie mogą doczekać się tej wizyty i są zachwyceni ekscytującym, zróżnicowanym programem, który został dla nich przygotowany".

W trakcie pobytu w Polsce Williamowi i Kate towarzyszyć będą ich dzieci: blisko 4-letni George (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnia Charlotte. Według informacji PAP będzie to dla nich pierwsza podróż zagraniczna do kraju, który nie jest częścią Wspólnoty Brytyjskiej. 

Para książęca przyjedzie do Warszawy w południe w poniedziałek, 17 lipca. W stolicy zostanie podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Po południu odwiedzi otwarte w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotka się z weteranami i odda hołd bohaterskiej walce warszawiaków o wolność w 1944 roku.

Autor: PAP/Maciej Zieliński Autor: PAP/Maciej Zieliński

Następnie William i Kate odwiedzą inkubator przedsiębiorczości Heart w wieżowcu Warsaw Spire w centrum Warszawy, gdzie zapoznają się z dynamicznie rozwijającą się branżą firm technologicznych i start-upów. W trakcie spotkania zostanie również przedstawiony nowy projekt współpracy technologicznej pomiędzy Warszawą a Londynem, który ma pomóc firmom w korzystaniu z potencjału brytyjskiej stolicy w procesie międzynarodowego rozwoju. 

Wieczorem para książęca weźmie udział w przyjęciu z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II, które były obchodzone oficjalnie w połowie czerwca. W trakcie wieczoru głos zabiorą gospodarz wydarzenia ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz książę William. 

Drugi dzień wizyty

We wtorek 18 lipca para królewska odwiedzi rano były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie na Pomorzu. Założony na początku września 1939 roku był pierwszym obozem poza terytorium nazistowskich Niemiec i jednym z najdłużej funkcjonujących, do maja 1945 roku. Uwięziono w nim ok. 110 tys. osób, z czego ok. 65 tys. zginęło, w tym 28 tys. Żydów. W trakcie wizyty brytyjscy goście spotkają się z grupą pięciu byłych więźniów. 

Następnie William i Kate udadzą się do Gdańska, gdzie wezmą udział w przyjęciu ulicznym na miejskim rynku, spróbują likieru ziołowo-korzennego Goldwasser oraz zjedzą pierogi, przyjrzą się pracy bursztynników oraz będą słuchać lokalnych muzyków. 

Po południu goście odwiedzą otwarty w 2014 roku Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który przyciąga miłośników teatru z całego świata i upamiętnia znaczną angielskojęzyczną społeczność mieszkającą w mieście w XVII wieku. Para królewska zobaczy krótki występ, a także spotka się z Polakami reprezentującymi świat kultury, sztuki i mediów. 

Na koniec wizyty William i Kate odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku w Stoczni Gdańskiej, gdzie spotkają się także z założycielami "Solidarności". W trakcie pobytu w ECS goście przejdą m.in. przez słynną bramę stoczniową i złożą wieniec pod pomnikiem. 
Wieczorem wrócą do Warszawy, skąd rano wyruszą do Berlina. 

Wizyta odbędzie się na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako element dbania o relację z najważniejszymi brytyjskimi partnerami w Europie. W 2016 roku ustanowiono specjalne coroczne konsultacje międzyrządowe między Polską a Wielką Brytanią, a od 2017 roku organizowane jest także Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie, które przyciąga liderów opinii, społeczności i ekspertów pracujących nad wzmacnianiem więzi między oboma krajami. 

Książę William jest trzeci w linii sukcesji do brytyjskiego tronu po swojej babce Elżbiecie II i ojcu Karolu. Jego dzieci, George i Charlotte, są odpowiednio na czwartym i piątym miejscu. 

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy i Karolina, czyli brytyjskie "royal babies"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 13:46
Czteroletni Jerzy (George) jest trzeci w kolejce do tronu po swoim dziadku Karolu i ojcu Williamie. Zaraz po nim jest jego dwuletnia siostra - Karolina (Charlotte).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ach, co to był za ślub - historia miłości Kate i Williama

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 20:07
Zanim Kate i William stanęli na ślubnym kobiercu przez niemal 10 lat byli - z przerwami - parą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kate Middleton - dziewczyna z bogatej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:11
Jaka dziewczyna nie marzy o księciu z bajki? W przypadku tej Brytyjki, "dziewczyny z ludu", to marzenie się spełniło.
rozwiń zwiń