Papież: nie można stać z założonymi rękoma w obliczu degradacji środowiska

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 14:52
"Nie można stać z założonymi rękoma" w obliczu degradacji środowiska naturalnego - napisał papież Franciszek w orędziu do uczestników międzynarodowej konferencji na temat jego ekologiczno-społecznej encykliki "Laudato si" w Rio de Janeiro w Brazylii.
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

W liście wysłanym w związku z piątkową inauguracją obrad pod hasłem "Laudato si i wielkie miasta" papież podkreślił: "Obowiązkiem wszystkich jest rozbudzenie w społeczeństwie świadomości potrzeby szacunku dla środowiska".

Franciszek wyraził przekonanie, że skażenie powietrza i zniszczenie przyrody to "konsekwencja nieodpowiedzialnego zarządzania" naturą. To wezwanie do "aktywnej odpowiedzialności dla dobra wszystkich - stwierdził.

Papież przypomniał, że fundamentalnym prawem każdego jest dostęp do wody pitnej. "Kiedy nie przykłada się do tego należytej uwagi, staje się ona źródłem chorób i stawia w niebezpieczeństwie życie milionów osób - zauważył.

Zdaniem Franciszka należy położyć kres obojętności wobec środowiska naturalnego, które - przypomniał - jest "naszym wspólnym domem".

Kładąc nacisk na "liczne tragedie", do jakich doszło, papież ostrzegł: "Bierność dowodzi utraty poczucia odpowiedzialności wobec naszych bliźnich, na której opiera się każde cywilizowane społeczeństwo".

Papież zaapelował, aby wszędzie instytucje zachęcały obywateli do aktywności, by "wnieśli swój wkład na rzecz stworzenia środowiska bardziej nadającego się do życia i zdrowszego".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekologiczna encyklika Franciszka. Dlaczego Polska ma z nią kłopot?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
"Laudato Si" pro-ekologiczna encyklika papieża Franciszka budzi w Polsce wiele kontrowersji. Pojawiły się głosy, że dokument uderza w politykę energetyczną Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: trzeba przywrócić głos i godność biednym. "Bez tego nie ma wolności i sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 15:08
Papież Franciszek modlił się przy grobach dwóch włoskich księży, obrońców ubogich - Primo Mazzolariego i Lorenzo Milaniego. Przez lata byli lekceważeni i krytykowani przez Kościół oraz traktowani jako buntownicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież do uczestników G20: priorytetem ubodzy, uchodźcy, wykluczeni

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:10
Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników szczytu G20 w Hamburgu napisał, że „w sercach i umysłach rządzących i w każdej fazie wprowadzania kroków politycznych należy nadać absolutny priorytet ubogim, uchodźcom, cierpiącym, bezdomnym i wykluczonym”.
rozwiń zwiń