Wizyta brytyjskiej pary książęcej w Berlinie. "Szarmancki gest" Williama i Kate

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 19:57
Brytyjska para książęca bardzo pracowicie spędziła pierwszy dzień wizyty w Niemczech. William i Kate spotkali się z kanclerz Angelą Merkel, odwiedzili Bramę Brandenburską i Pomnik Ofiar Holokaustu oraz rozmawiali z działaczami organizacji charytatywnych.
Książę William, księżna Kate i kanclerz Niemiec Angela Merkel
Książę William, księżna Kate i kanclerz Niemiec Angela Merkel Foto: PAP/EPA/GUIDO BERGMANN / GERMAN FEDERAL GOVERNMENT / HANDOUT

Pierwsza wizyta księcia i księżnej Cambridge wraz z dziećmi w Niemczech interpretowana jest przez media jako "szarmancki gest" pod adresem Berlina w czasach trudnych negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.


rodzina królewska 1200 shutt.jpg
Monarchia brytyjska - oficjalnie i od kuchni

Merkel powitała Williama i Kate na czerwonym dywanie przed urzędem kanclerskim, a następnie zaprowadziła swoich gości na balkon swojej siedziby, skąd roztacza się wspaniały widok na dzielnicę rządową. Nie wiadomo, czy rozmawiano o Brexicie, ponieważ wizyta miała charakter prywatny - pisze agencja dpa.

Dzieci George i Charlotte nie uczestniczyły w spotkaniu z Merkel.

Przy Bramie Brandenburskiej na parę książęcą czekało kilkaset osób wymachujących niemieckimi i brytyjskimi chorągiewkami. William i Kate przeszli przez pochodzącą z końca XVIII wieku Bramę - symbolizującą w czasie zimnej wojny podział Europy na dwa wrogie bloki polityczno-wojskowe, a po 1989 roku zjednoczenie Europy. Towarzyszył im burmistrz Berlina Michael Mueller z córką Niną.


Brytyjscy goście przeszli następnie do znajdującego się nieopodal Pomnika Ofiar Holokaustu. Szef fundacji opiekującej się Pomnikiem Uwe Neumaerker oprowadził parę książęcą po wystawie. W wizycie w tym miejscu uczestniczył świadek historii 96-letni Leon Schwarzbaum. Były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz prosił Williama, by "przekazał dalej wiedzę" o Holokauście. "Jestem bardzo poruszony" - powiedział William, cytowany przez dpa.

Neumaerker podkreślił, że William był dzień wcześniej w innym niemieckim obozie - Stutthof pod Gdańskiem. "(William) uważa, że jego pokolenie musi poznać prawdę" - powiedział.W dzielnicy Marzahn we wschodniej części Berlina para książęca spotkała się z działaczami organizacji pomagającej dzieciom żyjącym na ulicy.

Późnym popołudniem księcia i księżną Cambridge przyjął w pałacu Bellevue prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Wieczorem w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii odbędzie się przyjęcie z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II.


William i Kate odwiedzą też uniwersyteckie miasto Heidelberg - partnerskie miasto Cambridge. Będą również w Hamburgu.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak