Mija 75 lat od rozpoczęcia likwidacji warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 21:38
Ulicami stolicy przeszedł Szósty Marsz Pamięci ofiar obozu koncentracyjnego w Treblince. Jest on hołdem dla wszystkich ofiar getta, które zginęły wskutek niemieckiej zbrodniczej polityki wobec Żydów. Dziś mija 75 lat od rozpoczęcia likwidacji warszawskiego getta przez hitlerowców. 
Audio
  • Uczestnicy podkreślają, że przybyli na Marsz Pamięci pomordowanych z wielu powodów (IAR)
Uczestnicy marszu wywiesili wstążki w miejscu, z którego wywożono mieszkańców getta do Treblinki
Uczestnicy marszu wywiesili wstążki w miejscu, z którego wywożono mieszkańców getta do TreblinkiFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Doktor Hanna Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przypomniała w radiowej Jedynce, że 22 lipca 1942 roku rozpoczęła się akcja wysiedleńcza Żydów z warszawskiego getta. Była to niewyobrażalna zbrodnia.

- W tym bardzo krótkim okresie, to znaczy od 22 lipca prawie do końca września, wyjechało do Treblinki ponad 250 tysięcy osób - powiedziała doktor Węgrzynek. W ciągu niespełna dwóch miesięcy Żydzi z Warszawy zostali zgładzeni. 

Tegoroczny Marsz Pamięci jest dedykowany członkom grupy Oneg Szabat, którzy tworzyli archiwum Emanuela Ringelbluma. Doktor Hanna Węgrzynek przypomniała, że to archiwum, powstałe w warszawskim getcie, jest dokumentacją historii Holocaustu. "Jest to takie poczucie pozostawienia przez siebie świadectwa. Archiwum zgromadzone przez Oneg Szabat zostało wpisane na Listę Pamięć Świata" - powiedziała doktor Węgrzynek.

Członkowie Oneg Szabat nie byli w stanie napisać historii całej Zagłady, ale zebrali świadectwa zniszczenia warszawskich i polskich Żydów, od początku zbrodniczej polityki Niemców do 1943 roku. Marsz Pamięci wyruszy o 19 z dawnego Umschlagplatzu. Jego uczestnicy będą nieść wstążki z nazwiskami Żydów, zamordowanych w getcie lub w Treblince.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak