Grzywny za propagowanie weganizmu w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 15:36
Sąd w Moskwie nałożył w środę karę grzywny w wys. 15 tys. rubli (ok. 900 zł) na wegańskiego aktywistę Rostisława Czebotariowa za naruszenie zasad zgromadzeń publicznych. Sąd stwierdził, prowadzenie propagandy wegetarianizmu i nietradycyjnej orientacji.
Grzywny za propagowanie weganizmu
Grzywny za propagowanie weganizmuFoto: Shutterstock.com/Yulia Grigoryeva

Jak podała organizacja Otwarta Rosja, sąd w Moskwie skazał osoby, które 1 maja szły w kolumnie wegan, w tym wegańskiego aktywistę Rostisława Czebotariowa. Według decyzji sądu zgromadzeni naruszyli zasady marszu, niosąc plakaty i symbole nawołujące do ochrony przyrody, prowadząc propagandę wegetarianizmu i nietradycyjnej orientacji. Czebotariow niósł plakat z hasłem: "Nie ma potrzeby żadnej eksploatacji, zostań weganinem!".

Weganie dostali zgodę na przemarsz

Zdaniem adwokatki reprezentującej Czebotariowa jego działanie nie zawierało znamion czynu zabronionego: przed dołączeniem do pochodu aktywiści byli dwukrotnie kontrolowani, a przedstawiciele partii komunistycznej, organizującej marsz, zaakceptowali wszystkie plakaty.

Jak poinformowała organizacja, policja zaczęła zatrzymywać wegan, kiedy zauważono w ich kolumnie tęczowe flagi.

Pochody z okazji Święta Wiosny i Pracy

W Rosji 1 maja odbyły się pochody zwołane przez związki zawodowe i partie parlamentarne. Główny pochód w Moskwie z okazji Święta Wiosny i Pracy - jak brzmi teraz oficjalna nazwa święta - organizowały lojalna wobec Kremla Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR) i rządząca partia Jedna Rosja. Marsz ruszył z Placu Czerwonego, tradycyjnego miejsca uroczystości i defilad w czasach ZSRR. Coroczne marsze pierwszomajowe wróciły na to miejsce w 2014 roku. W Moskwie własne marsze i wiece przeprowadziły pozostałe - obok Jednej Rosji - partie polityczne zasiadające w rosyjskim parlamencie. Zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) nieśli w pochodzie tradycyjne czerwone flagi, portrety Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina.

Aktywiści zatrzymani przez policję

W sumie podczas pierwszomajowego pochodu w Moskwie zatrzymano 17 osób, które szły w grupie wegan. Piętnastu z nich postawiono zarzuty w związku z naruszeniem przepisów o zgromadzeniach publicznych.

W Petersburgu odbyło się kilka akcji protestu - m.in. akcja zorganizowana przez antykremlowską opozycję. Do manifestujących dołączyli obrońcy praw człowieka i aktywiści różnych grup - od strajkujących w Rosji kierowców tirów do ruchu LGBT. Policja zatrzymała niektórych protestujących aktywistów LGBT. Według różnych doniesień na komisariaty trafiło od 6 do 10 osób. 

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie presja na niezależne media. Dziennikarze w Rosji apelują do polityków

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 17:51
Związek Dziennikarzy Rosji jest zaniepokojony rosnącą presją na niezależne media. Wyraził wsparcie dla kolegów z telewizji ”Dożdż” i radia ”Echo Moskwy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Defilada wojskowa w Moskwie. Putin: odeprzemy każdą agresję

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 10:31
- Siły zbrojne Rosji zdolne są odeprzeć wszelką potencjalną agresję - zapewnił we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin podczas defilady wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 72. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
rozwiń zwiń