Wielka Brytania: zmarnowany rok w sprawie Brexitu?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 14:15
Wysocy rangą urzędnicy zaangażowani w negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oskarżyli we wtorek na łamach dziennika "Financial Times" brytyjską premier Theresę May o zmarnowanie roku od referendum i nadmierną kontrolę nad procesami administracyjnymi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Delpixel/ Shutterstock.com

Jak napisał "FT", "obecni i byli urzędnicy mówią o ekstremalnej frustracji w Whitehall (brytyjska dzielnica rządowa - red.) spowodowanej tym, jak May zarządzała negocjacjami w sprawie Brexitu pomiędzy ubiegłorocznym referendum a czerwcowymi wyborami parlamentarnymi".

Rozmówcy gazety powiedzieli, że May "związała ręce brytyjskich negocjatorów ustaleniami, które były przygotowane bez konsultacji wewnątrz gabinetu", a także ocenili, że "jej zaufany krąg na Downing Street chronił ją przed »trudnymi« wiadomościami z Brukseli".

- To był kompletnie zmarnowany rok, podczas którego Torysi (Partia Konserwatywna - red.) negocjowali sami ze sobą - powiedział John Kerr, członek Izby Lordów i były szef służby dyplomatycznej w MSZ.

Wtórował mu inny lord i były najwyższy rangą urzędnik w ministerstwie finansów Nicholas Macpherson, który ocenił, że "zbyt często w ciągu ostatniego roku interes państwa był podporządkowywany interesowi partii".

Jeden z anonimowych rozmówców "FT" nazwał minione 12 miesięcy "klęską dyplomacji".

- Mieliśmy do czynienia z premier mówiącą o tym, że brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie i (ministrem spraw zagranicznych) Borisem Johnsonem sugerującym, że w ogóle nie zależy nam na umowie. Nastrój po drugiej stronie kanału (La Manche) jest okropny - powiedział.

Według informacji "FT" wśród osób odpowiedzialnych za taki rozwój wydarzeń byli m.in. byli szefowie gabinetu May, Fiona Hill i Nick Timothy, a także szef kancelarii pani premier Jeremy Heywood, który "niewystarczająco próbował rozbić tajemniczą i zamkniętą strukturę podejmowania decyzji".

Cytowane przez dziennik źródła zbliżone do Downing Street odrzuciły jednak zarzuty jako "politycznie motywowaną krytykę". Oskarżyły byłego premiera Davida Camerona o to, że nie przygotował rządowego planu na wypadek decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej, co oznacza, że urzędnicy musieli zmierzyć się z zupełnie nowym wyzwaniem.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Theresa May apeluje do opozycji o współpracę w czasach Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:40
Theresa May apeluje do opozycji o współpracę w "krytycznych czasach" Brexitu. Brytyjska premier wygłosiła dziś pierwszą dużą przemowę od czasów czerwcowych wyborów. Jednym z wątków był apel, by opozycja była konstruktywna. Brytyjska premier przyznawała, że potrzebuje wsparcia po tym, jak prowadzona przez nią partia utraciła większość parlamentarną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez przełomu w negocjacjach UE z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 18:14
Bez przełomu zakończyła się pierwsza, merytoryczna runda negocjacyjna przedstawicieli Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu. 
rozwiń zwiń