Rusza 21. Sopot Molo Jazz Festival

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 12:57
12 koncertów odbędzie się podczas rozpoczynającego się w piątek 21. Sopot Molo Jazz Festival. Impreza organizowana jest dla upamiętnienia pierwszego festiwalu jazzowego w Polsce, który odbył się w kurorcie w 1956 r.
Krystyna Stańko
Krystyna StańkoFoto: Mat. pras.

- Niezręcznie jest mi wyróżniać któregokolwiek z artystów, ale niewątpliwie ciekawie zapowiada się powrót na scenę jazzową Tymona Tymańskiego ze swoim Yasstet. Jego koncert będzie otwierał drugi dzień festiwalu - powiedział  producent Sopot Molo Jazz Festival, Marcin Kulwas.

Dodał, że miłośnicy jazzu powinni też zwrócić uwagę na występ Kent Sangster’s Obsession Octet.

Istniejący od 2005 r. zespół z Edmonton (Kanada) składa się z dwóch kwartetów - klasycznego i jazzowego. Ma na swoim koncie m.in. występy w nowojorskiej Carnegie Hall, trasy po Europie i USA oraz nagrodę za najlepszą płytę jazzową Kanady w 2010 r.

- Na pewno, tradycyjnie, wrażenie na słuchaczach zrobi też Jan Konop Big Band, bo to jedna z najlepszych wizytówek trójmiejskiego jazzu – ocenił Kulwas.

Podkreślił, że program tegorocznej imprezy jest bardzo różnorodny. „Mamy wykonawców od klasyki jazzu po wręcz jego antypody, a także klimaty jazzowo-folkowe czy improwizowane” – dodał producent.

- Nasza filozofia już od ponad 20 lat jest niezmienna: z jednej strony staramy się, żeby poziom muzyczny festiwalu był jak najwyższy, tak aby zadowolić prawdziwych koneserów jazzu; z drugiej zaś strony z racji tego, że impreza odbywa się w samym środku sezonu turystycznego, na sopockim molo, chcemy przekonać licznych bywalców kurortu, że jazz wcale nie jest taki straszny, jak go malują – wyjaśnił.

Dodał, że Sopot Molo Jazz Festival chce też promować artystów wywodzących się z trójmiejskiego środowiska muzycznego.

Kulwas przypomniał, że w 1996 r. Kąpielisko Morskie Sopot razem z trójmiejskimi jazzmanami Przemkiem Dyakowskim i Jurkiem Detko postanowiło wskrzesić festiwal jazzowy w Sopocie, odwołujący się do kultowej imprezy z 1956 r. Koncerty przed 61 laty odbywały się w baraku biura wystaw artystycznych w miejscu dzisiejszego Domu Zdrojowego, w pobliżu mola.

Bezpośrednim powrotem do tradycji z końca lat 50. ub. wieku jest pochód nowoorleański muzyków, który w sobotę przemaszeruje głównym deptakiem miasta - ul. Bohaterów Monte Cassino.

Podczas tegorocznego festiwalu, który potrwa do niedzieli, wystąpią jeszcze: Orkiestra Naxos (zespół tworzą m.in. Milo Kurtis i Konstanty Joriadis), Krystyna Stańko Quintet, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, Leszek Kułakowski Sextet, Piotr Baron Quintet, Kuba Lechki Quintet (laureat XX Konkursu Zespołów Jazzowych w gdyńskim klubie Ucho) oraz Orange Trane.

Na scenie pojawi się również Kuba Stankiewicz Trio&Kelwin Christian. Christian, grający na saksofonie i flecie i pomieszkujący w Sopocie, prowadzi własny big-band w Londynie. Brytyjski muzyk współpracował do tej pory m.in. z takimi wykonawcami jak Gilad Atzmon, Peter King, Alan Barnes i Mihaly Borbely.

Z koncertem wystąpi także międzynarodowa grupa Mount Meander, utworzona przez absolwentów konserwatorium muzycznego w Kopenhadze. Jej skład tworzą instrumentaliści z Łotwy, Niemiec, Polski i Danii.

Po sobotnich i niedzielnych koncertach odbywać się będą jam sessions w centrum festiwalowym w Hotelu Sopot.

pp/PAP

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Jazz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń