Trump: stan stosunków USA i Rosji jest bardzo niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:31
Prezydent USA Donald Trump ocenił w czwartek, dzień po podpisaniu przez niego ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, że stan amerykańsko-rosyjskich stosunków jest bardzo zły i niebezpieczny. Winą za to obarczył Kongres.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

"Nasze stosunki z Rosją są na najniższym w historii i bardzo niebezpiecznym poziomie" - napisał Trump na Twitterze, dodając: "Możecie za to dziękować Kongresowi, tym samym ludziom, którzy nawet nie mogą nam dać opieki zdrowotnej!".

shutterstock Donald Trump 1200.jpg
Donald Trump podpisał ustawę o sankcjach wobec Rosji, Iranu i Korei Płn.


W środę Trump podpisał ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Płn.; dotyczą one m.in. członków rządu Rosji, co jest reakcją na próby wpłynięcia na wynik zeszłorocznych wyborów prezydenckich w USA; ustawa jednak w niewielkim stopniu rozszerza zakres restrykcji gospodarczych na Rosję.

W reakcji rzecznik Kremla poinformował, że odpowiedź Rosji na sankcje nastąpiła już w zeszłym tygodniu, wraz z ogłoszeniem restrykcji wobec amerykańskich dyplomatów. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił, że poprzez zaostrzenie sankcji Stany Zjednoczone w rzeczywistości wydały Rosji wojnę handlową i nadzieje Moskwy na poprawę relacji "spełzły na niczym".

"Bardzo wadliwa i niekonstytucyjna" ustawa


Donald Trump free 1200.jpg
Trump: Ustawa ws. nowych sankcji niekonstytucyjna


Po podpisaniu dokumentu w środę Trump ocenił, że ustawa jest "bardzo wadliwa" i zawiera "elementy ewidentnie niekonstytucyjne", jednak zaaprobował przegłosowany w Kongresie dokument przez wzgląd na "jedność narodową". Ocenił, że ustawa "utrudnia Stanom Zjednoczonym zawieranie umów korzystnych dla amerykańskiego narodu i doprowadzi do znacznego zbliżenia Chin, Rosji i Korei Północnej".

Źródło: RUPTLY/x-news

Ustawa o sankcjach uzależnia ewentualne zniesienie lub choćby złagodzenie sankcji od zgody Kongresu. Przeszła miażdżącą większością głosów, co de facto uniemożliwiło zawetowanie ustawy przez prezydenta, ponieważ weto zostałoby z łatwością przełamane (do jego uchylenia potrzeba minimum 2/3 głosów).


trump free 1200.jpg
Ekspert: Trump musiał podpisać ustawę ws. nowych sankcji


Ponadto w ubiegłym tygodniu Republikanom w Senacie, z powodu wyłamania się trojga republikańskich senatorów, nie udało się wycofać ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej "Obamacare", której zniesienia domaga się prezydent. Republikanie są głęboko podzieleni co do rozwiązania, jakie należy przyjąć, by zastąpić obowiązującą ustawę.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak