Działania rządu ws. Białowieży. Jest komentarz Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 21:19
To naprawdę mi pachnie wstępem do ogłoszenia, że Polsce Unia Europejska nie jest potrzebna; obawiam się, że jesteśmy bliżej tej chwili niż dalej - tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk odniósł się w czwartek do działań rządu Beaty Szydło w Puszczy Białowieskiej.
Puszcza Białowieska. Zdjęcie ilustracyjne
Puszcza Białowieska. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nemo5576/GFDL/CC-BY-SA-3.0/CC BY-SA 2.5-2.0-1.0/Wikimedia Commons

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w zeszły piątek decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to też środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska zapowiedział w poniedziałek, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska Jan Szyszko poinformował, że do 4 sierpnia polska strona prześle swoją odpowiedź na zarzuty KE na działania wykonywane w Puszczy.

O sprawę Puszczy Białowieskiej Tusk został zapytany w czwartek po wyjściu z przesłuchania w Prokuraturze Krajowej. 

Donald Tusk Mnie też się właściwie ręce trzęsą, kiedy słyszę o tym, bo drzewa są bezbronne w jakimś sensie wobec takiej opresji

B. premier powiedział, że kwestia ta ma dla niego m.in. wymiar emocjonalny. - Mnie też się właściwie ręce trzęsą, kiedy słyszę o tym, bo drzewa są bezbronne w jakimś sensie wobec takiej opresji - podkreślił polityk. 

- Te starty, kiedy słyszy się, że następne setki tysięcy drzew, że milion jeszcze trzeba wyciąć, to jest jakaś zgroza, chociaż dotyczy drzew, a nie - wydawałoby się - ludzi. Ale to też jest nasza przyszłość i dlatego to, że z taką nadzwyczajną jednak arogancją, odrzuca się wyroki czy wstępne decyzje, także trybunałów europejskich, świadczy o czymś bardzo groźnym, moim zdaniem - dodał szef Rady Europejskiej.

TVN24/x-news

"To próba ustawienia Polski w poprzek Unii Europejskiej"

Jego zdaniem postawa rządu Beaty Szydło w sprawie Puszczy to "takie jawne ustawianie, czy próba ustawienia Polski w poprzek Unii Europejskiej, jakby tak »na złość«". - Mi to naprawdę pachnie wstępem do ogłoszenia, że Polsce Unia Europejska nie jest potrzebna, a Unii Europejskiej Polska nie jest potrzebna. Ja będę uważał, że ten moment byłby jednym z najgroźniejszych w naszej historii. Obawiam się, że jesteśmy bliżej tej chwili niż dalej - powiedział b. premier. 

Donald Tusk Mi to naprawdę pachnie wstępem do ogłoszenia, że Polsce Unia Europejska nie jest potrzebna, a Unii Europejskiej Polska nie jest potrzebna

Dziennikarze zapytali też Tuska o czwartkową zapowiedź ministra Szyszki, że rząd będzie domagał się od Komisji Europejskiej 2,5 miliarda euro odszkodowania, jeśli Bruksela doprowadzi do zaprzestania "działań ochronnych" na terenie Puszczy Białowieskiej (słowa te cytuje w czwartek "Nasz Dziennik"). - Nie starcza mi talentu, żeby komentować wypowiedzi pana ministra Szyszki - odparł przewodniczący Rady Europejskiej.

Tusk ocenił również, że jest kilka innych spraw, "w których zachowanie polskiego rządu, polskiej administracji wydaje się bardzo kontrowersyjne, z punktu widzenia tak naprawdę całej Unii Europejskiej, chwilami włącznie z Budapesztem". - Czuję się naprawdę w tym kompetentny, kiedy oceniam tę sytuację - dodał. 

Resort środowiska zapewnił w czwartkowym komunikacie, że na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzone są tylko działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, tym samym są one zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Tusk: nie mam się czego bać, pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 06:45
Ponad osiem godzin trwało przesłuchanie byłego premiera, przewodniczącego Rady Europejskiej w Prokuraturze Krajowej. Donald Tusk zeznawał  w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym nieprawidłowści przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń