"Dążenie do wolności było silniejsze od reżimów"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2009 15:19
Rzecznik watykański uważa, że do upadku muru berlińskiego w dużej mierze przyczynił się wybór Jana Pawła II oraz jego pamiętna pielgrzymka do ojczyzny.
Audio

Ksiądz Federico Lombardi wspominał dziś przed mikrofonami Radia Watykańskiego 20. rocznicę obalenia muru dzielącego Berlin.

Włoski jezuita mówił, że podczas zimnej wojny ludzie na Zachodzie wierzyli, iż mur będzie wieczny. Tymczasem, jak dodał, dążenie do wolności okazało się silniejsze od reżimów opartych na wrogiej Bogu i człowiekowi ideologii. Federico Lombardi zaznaczył, że doprowadziło to do epokowego upadku, któremu, co zdarza się rzadko, nie towarzyszył wielki rozlew krwi.
Rzecznik Watykanu zaznaczył, że nie zamierza upraszczać wyjątkowo złożonego historycznego procesu. Jednak, jak mówił "odruchowo przypominamy sobie rolę wyboru i osobę Jana Pawła II, jego podróży do Polski oraz ich następstwa dla dążeń i żądań wolności Polaków i mieszkańców krajów ościennych".

Ksiądz Lombardi przypomniał, że kiedy sędziwy papież przechodził pod Bramą Brandenburską, nie tylko Niemcy były zjednoczone, ale Europa oddychała dwoma płucami - Zachodu i Wschodu. Tym samym, podkreślił, wiara chrześcijańska raz jeszcze przyczyniła się do jedności i cywilizacji kontynentu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To imponujący symbol zjednoczenia kontynentu"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 14:23
Upadek muru berlińskiego to nie tylko upadek totalitaryzmu w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także imponujący symbol zjednoczenia starego kontynentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur podzielił Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 19:12
Wysoki na ponad 3 metry i szeroki na 8 metrów mur stanął przy ulicy Krakowskie Przedmieście w centrum Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obaliliście mur i zmieniliście świat"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 19:00
W centrum miasta runęło ponad tysiąc ogromnych kostek domina, symbolizujących mur. Pierwsze z kostek symbolicznie przewrócili Polacy - były prezydent Lech Wałęsa oraz przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiemy o upadku muru berlińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 07:25
Zdaniem przeważającej większości Polaków, upadek muru berlińskiego przyczynił się do zjednoczenia Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt nie spodziewał się upadku muru

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 08:42
Upadek muru berlińskiego to był przypadek. Nikt się tego nie spodziewał - mówił w "Sygnałach Dnia" Kornelius Ochmann, ekspert do spraw wschodnich niemieckiej fundacji Bertelsmanna. Ledwie miesiąc wcześniej NRD obchodziła 40-lecie. Jak się mur walił nikt nie przewidywał, jak szybko dojdzie do zjednoczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur Berliński

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 21:00
9 listopada 1989 roku wieczorem otworzono przejścia graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim, a obywatele NRD zaczęli rozbijać Berliński Mur. O tych wydarzeniach i ich bilansie z perspektywy rozmaitych krajów będziemy rozmawiać dziś po 21.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapraszamy do Trójki - popołudnie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 16:00
Dziś 20. rocznica obalenia Muru Berlińskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo Ważny Problem Europejski - 20 lat po upadku muru berlinskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 18:45
Audycja z Berlina. Co się zmieniło w gospodarce niemieckiej i europejskiej po 20 latach od upadku muru berlińskiego.
rozwiń zwiń