Izrael: archeolodzy na tropie miejsca zamieszkania świętego Piotra apostoła

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:17
Archeologowie przypuszczają, że trafili na trop miejsca, gdzie urodził się lub zamieszkiwał święty Piotr apostoł. Prowadzący wspólne badania izraelscy i amerykańscy naukowcy sądzą, że miejsce odkryte przez nich nad brzegiem jeziora Galilejskiego mogło być wspomnianym w Ewangelii miejscem bytowania świętego i dwóch innych apostołów: Andrzeja i Filipa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Openfinal/shutterstock.com

Wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych w rezerwacie przyrody w Betsaidzie wskazują, że naukowcy mogli natrafić na ślad rzymskiego miasta Julia zbudowanego około 30 roku naszej ery w miejscu dawnej wioski rybackiej. Wśród odsłoniętych kilku warstw archeologowie znaleźli pozostałości łaźni rzymskiej, co ich zdaniem, świadczy o miejskim charakterze tego miejsca.

Archeolodzy od dawna poszukiwali miasta Julia. Typowali trzy lokalizacje: el-Araj, w którym przeprowadzono wykopaliska oraz dwa inne miejsca znajdujące się koło jeziora. 
Doktor Mordechaj Aviam z Kinneret College mówi, że naukowcom udało się dotrzeć do warstwy pochodzącej z czasów rzymskich. Odsłonili w niej naczynia ceramiczne, mozaiki a także dwie monety, brązową pochodzącą z późnego II wieku i srebrnego denara z podobizną Nerona z 65-66 roku. 

Archeolog ma nadzieję, że dalsze badania i odsłanianie kolejnych warstw pozwolą potwierdzić odnalezienie Julii-Betsaidy i pozostałości domostwa świętego Piotra.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael w cieniu kłótni o żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 21:38
- Burzliwa sytuacja w Izraelu wciąż trwa. Gdy wydaje się, że jest już lepiej, to natychmiast mamy nowe zarzewie i konflikt się pogłębia - mówi Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń