9 lat od wojny Gruzji z Rosją. Gruzini pamiętają o Lechu Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 12:04
Dziś mija 9. rocznica zbombardowania przez rosyjskie lotnictwo gruzińskiego miasta Gori. 12 sierpnia 2008 roku do Tbilisi przyleciał prezydent RP Lech Kaczyński, co w ocenie samych Gruzinów było ważnym krokiem do powstrzymania rosyjskich wojsk przed marszem w głąb ich kraju.
Audio
  • Gruzini pamiętają o Lechu Kaczyńskim. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Lech Kaczyński
Lech Kaczyński Foto: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP/GFDL 1.2/Wikimedia Commons

Gruzińsko-rosyjska wojna o Osetię Południową rozpoczęła się w nocy z 7 na 8 sierpnia. Trzy dni później rosyjskie oddziały wyparły Gruzinów z Cchinwali i przekroczyły tymczasową linię rozgraniczającą, posuwając się w głąb Gruzji właściwej.

12 sierpnia, po zbombardowaniu Gori, Rosjanie kontrolowali już tereny oddalone od Tbilisi zaledwie o 40 kilometrów. Tego dnia do stolicy Gruzji przyleciał prezydent Polski Lech Kaczyński, a wraz z nim przywódcy: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii. Przemawiając do tysięcy Gruzinów zgromadzonych przed budynkiem parlamentu, polski prezydent zapewnił ich, że nie zostali sami w walce z Rosją.

12 sierpnia Moskwa ogłosiła wstrzymanie operacji wojskowej w Gruzji, przystępując do negocjowania porozumienia o warunkach zawieszenia broni. Dokument został podpisany dopiero we wrześniu. Jednak jak twierdzą władze w Tbilisi, Rosja do dziś nie wypełniła przyjętych zobowiązań i nie wycofała wojsk z terenów Abchazji i Osetii Południowej.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

9. rocznica wojny Gruzji z Rosją. Reakcja Polski była wtedy kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 08:15
Dziś mija 9. rocznica rozpoczęcia gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południową. W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku, na rozkaz ówczesnego prezydenta Micheila Saakaszwilego, gruzińska armia rozpoczęła operację wojskową, której celem było odzyskanie kontroli nad zbuntowaną Osetią Południową.
rozwiń zwiń