Kryzys koreański. Chiny wstrzymują import z Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 21:51
Od jutra (15.08.) Chiny wstrzymują import wielu towarów z Korei Północnej. Pekin realizuje w ten sposób postanowienia ostatniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjętej po północnokoreańskich próbach rakiet dalekiego zasięgu. Sankcje mają o jedną trzecią ograniczyć przychody komunistycznej Północy z eksportu. 
Audio
  • Sankcje mają o jedną trzecią ograniczyć przychody komunistycznej Północy z eksportu. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/FreshStock

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało o wprowadzeniu zakazu importu północnokoreańskiego węgla, miedzi i jej rud, ołowiu oraz owoców morza.

Po przeprowadzeniu przez Pjongjang dwóch udanych prób rakiet dalekiego zasięgu chińskie władze zagłosowały za objęciem Korei Północnej sankcjami gospodarczymi. To właśnie od postawy Pekinu będzie zależało ich wdrażanie, gdyż Chiny są największym partnerem gospodarczym komunistycznej Korei. W ubiegłym roku obroty handlowe między obydwoma krajami przekroczyły sumę 6 miliardów dolarów. Handel z Chinami to zaś ponad 92% handlu zagranicznego Korei Północnej.

Chińskie władze oświadczyły jednocześnie, że będą zezwalały na wwóz do Chin towarów z północnokoreańskiego portu Najin, o ile Pjongjang będzie w stanie udowodnić, że nie pochodzą z Korei Północnej. Od wtorku żadne nowe produkty objęte sankcjami z komunistycznej Korei nie będą mogły trafić na chiński rynek. Te, które do tego czasu trafiły do chińskich portów morskich i lotniczych, będą mogły zostać sprzedane.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Korei Południowej: nigdy więcej wojny na Półwyspie Koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 16:24
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In wezwał w poniedziałek Koreę Północną oraz USA do rozsądnego i pokojowego działania. Szef państwa podkreślił, że już nigdy więcej nie powinno dojść do wojny na Półwyspie Koreańskim.
rozwiń zwiń