Japonia: premier Abe przesłał rytualne dary do świątyni Yasukuni

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 08:06
Premier Japonii Shinzo Abe przesłał dary do świątyni Yasukuni poświęconej duchom żołnierzy, którzy polegli w służbie cesarza Japonii. Nie odwiedził jej jednak osobiście aby - jak uważają obserwatorzy - nie pogorszyć stosunków z Chinami i Koreą Płd.
Japończycy przyszli złożyć ofiary przodkom w świątyni Yasukuni
Japończycy przyszli złożyć ofiary przodkom w świątyni YasukuniFoto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Wcześniejsze wizyty czołowych polityków japońskich w tej znajdującej się w Tokio świątyni, wywoływały oburzenie Pekinu i Seulu bowiem wśród czczonych w tej świątyni poległych jest 14 japońskich dowódców wojskowych z okresu II wojny światowej uznanych przez aliantów za zbrodniarzy wojennych.

Dary w imieniu premiera złożył członek jego Partii Liberalno-Demokratycznej Masahiko Shibayama. Dziennikarzom powiedział, że Abe "ubolewa, iż nie mógł przybyć osobiście aby złożyć hołd poległym i modlić się o pokój”.

Od czasu objęcia urzędu premiera w 2012 r. Abe odwiedził świątynię tylko raz, ale regularnie przesyła rytualne dary z okazji okresowych świąt i festiwali.

Premier przesłał dary z okazji przypadającej we wtorek rocznicy kapitulacji Japonii, która zakończyła II wojnę światową na Dalekim Wschodzie. 

Oczekuje się, że świątynię Yasukuni odwiedzi we wtorek wielu czołowych polityków japońskich co - jak zauważa Reuters - często wywołuje krytykę ze strony sąsiednich krajów. Świątynia od rana zapełniona jest tysiącami Japończyków, którzy przyszli złożyć hołd ich poległym bliskim. 

Podkreśla się że tegoroczna rocznica przypada w okresie wyjątkowego napięcia w regionie spowodowanego zaostrzającą się retoryką i wymianą gróźb użycia siły między Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi. 

PAP/agkm

.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Japonia zapewnia: będziemy bronić amerykańskiej wyspy Guam

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 17:05
Zamierzamy bronić wyspy Guam, terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku, w przypadku ataku rakietowego ze strony Korei Północnej - oświadczył w czwartek w parlamencie w Tokio minister obrony Japonii Itsunori Onodera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcie na Półwyspie Koreańskim będzie się przeciągać, grozi konfrontacją [ANALIZA]

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 07:51
Postępy Korei Północnej w budowie broni nuklearnej i rakiet do jej przenoszenia zaostrzyły wojenną retorykę między tym krajem a USA. Czy doprowadzi to do wojny, czy rozładowania napięcia przez dyplomację? Jedno i drugie jest wątpliwe w najbliższej przyszłości.
rozwiń zwiń