Ukraina: Święto Wojska Polskiego w Kijowie. "Razem cierpieliśmy w wyniku stalinizmu i faszyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 20:17
W stolicy Ukrainy odbyły się uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Dyplomaci, przedstawiciele ukraińskich władz i miejscowi Polacy złożyli kwiaty na polskich kwaterach w podkijowskiej Bykowni. Zebrani podkreślali wagę polsko-ukraińskiej współpracy zarówno w obliczu bolszewickiej agresji, jak i w czasach współczesnych.
Audio
  • Zebrani podkreślali wagę polsko-ukraińskiej współpracy zarówno w obliczu bolszewickiej agresji jak i w czasach współczesnych. Relacja Pawła Buszko (IAR)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

Ambasador Polski Jan Piekło przypomniał udział Ukraińców w walce z bolszewikami w 1920 roku. Jak mówił - podczas Bitwy Warszawskiej Polacy, ale też Ukraińcy bronili Europy. Dyplomata podkreślił, że Bitwa Warszawska była momentem, który pokazał, że jeżeli Polacy z Ukraińcami są razem, to są w stanie dokonywać rzeczy niemożliwych.

Obecny na uroczystości deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej Mykoła Kniażycki zaznaczył, że również w szeregach polskiej armii, zarówno w 1920, jak i 1939 roku służyli Ukraińcy. Jak podkreślił, w Bykowni leży około 100 tysięcy Ukraińców zamordowanych przez bolszewików, ale też około 2 tysięcy Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Jak zaznaczył, Polacy i Ukraińcy często byli razem. Dodał, że wrogowie obu narodów cieszyli się kiedy Polacy i Ukraińcy trafiali do mogił, takich jak w Bykowni. - Razem cierpieliśmy w wyniku stalinizmu i faszyzmu - zaznaczył ukraiński polityk. Podkreślił, że wrogowie Polski i Ukrainy bali się kiedy Polacy i Ukraińcy razem stali ramię w ramię.

W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku polskie wojsko wspierała armia Ukraińskiej Republiki Ludowej. W bojach szczególnie zasłużyła się 6 Siczowa Dywizja Strzelców pod dowództwem generała Marka Bezruczki. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: Europa Środkowa mogła stać się bolszewicka już w 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 19:15
Bitwa Warszawska była przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Szef brytyjskiej misji dyplomatycznej w Polsce w 1920 roku lord Edgar V. D’Abernon nazwał ją "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata". O jej znaczeniu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń