Reakcje świata na zamach w Barcelonie. "Okrutna i cyniczna zbrodnia"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 22:13
Światowi przywódcy składają kondolencje rodzinom ofiar zamachu w Barcelonie, potępiają atak i zapewniają, że są gotowi pomóc Hiszpanii. 
Tak zwane Państwo Islamskie twierdzi, że to ono stoi za zamachem w Barcelonie
Tak zwane Państwo Islamskie twierdzi, że to ono stoi za zamachem w BarcelonieFoto: PAP/EPA/Andreu Dalmau

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że cała Europa stoi za Barceloną. "Łączymy się w myślach z ofiarami i tymi wszystkimi, którzy ucierpieli w tym tchórzliwym ataku na niewinnych ludzi" - napisał Donald Tusk.

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przekazał władzom Hiszpanii wyrazy współczucia. Zapewnił, że cała Unia Europejska jednoczy się w obronie pokoju.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w specjalnym oświadczeniu zapewnił, że Unia Europejska oferuje Hiszpanii wszelką pomoc. Przekazał też rodzinom bliskich ofiar kondolencje.

czytaj więcej
barcelona atak 1200.jpg
Zamach w Barcelonie. MSZ: nasze służby konsularne monitorują sytuację

Przewodniczący KE podziękował również służbom zaangażowanym w akcję ratowniczą.

Rzecznik prasowy niemieckiej kanclerz przekazał, że Angela Merkel potępiła "ohydny atak". Dodał, że niemieckie władze solidaryzują się z hiszpańskimi obywatelami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do solidarności po "tragicznym ataku" w Barcelonie.

Reakcje Rosji, Wielkiej Brytanii i Rosji

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że jej kraj "stoi ramię w ramię z Hiszpanią [w walce] przeciwko terroryzmowi". Szefowa brytyjskiego rządu napisała na Twitterze, że jej myśli są w tym momencie skupione wokół ofiar dzisiejszego zamachu i służb ratowniczych reagujących na to zajście. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że władze USA potępiają zamach w Barcelonie i zrobią wszystko, aby pomóc Hiszpanii. Także amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson zaoferował wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych i powiedział, że w mieście udzielana jest pomoc konsularna dla obywateli amerykańskich.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał wydarzenia w Barcelonie "okrutną i cyniczną zbrodnią" i wezwał cały świat do zjednoczenia się w "bezkompromisowej walce przeciwko terrorystom". 
Z kolei papież Franciszek modli się za ofiary zamachu i pragnie wyrazić solidarność z całym narodem hiszpańskim, szczególnie z rannymi oraz rodzinami ofiar - poinformował rzecznik prasowy Watykanu.

Reakcje polityków w Polsce

Stanisław Karczewski Barcelona. Kolejne miejsce na europejskiej mapie zła. Współczucie dla ofiar i ich bliskich miesza się z buntem przeciwko terroryzmowi

Współczucie dla ofiar zamachu i ich bliskich miesza się z buntem przeciwko terroryzmowi - skomentował w czwartek wieczorem doniesienia o ataku w Barcelonie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Solidarność z mieszkańcami stolicy Katalonii wyrażają też inni politycy.

Doniesienia dotyczące zamachu skomentował na Twitterze m.in. marszałek Senatu. "#Barcelona. Kolejne miejsce na europejskiej mapie zła. Współczucie dla ofiar i ich bliskich miesza się z buntem przeciwko terroryzmowi" - napisał Karczewski.

"Silna zjednoczona Europa może wygrać z terroryzmem"

Do informacji z Hiszpanii odniósł się również wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS). - Zamiast powtarzać "Jestem (tym razem) Barcelończykiem" znacznie lepiej wziąć się za tych, którzy sieją terror i za ich zaplecze finansowe" - przekonywał.

Współczucie dla rodzin ofiar ataku wyraził na Twitterze wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak ocenił, ten kolejny już zamach terrorystyczny w Europie to "nowa przestroga dla wszystkich".

Z kolei wiceprzewodniczący PO Borys Budka napisał na Twitterze, że tylko "silna zjednoczona Europa może wygrać z terroryzmem". "W takim dniu wszyscy solidaryzujemy się z #Barcelona" - zaznaczył.

Solidarność z mieszkańcami Barcelony wyrazili także politycy Nowoczesnej. Lider ugrupowania Ryszard Petru podkreślił, że łączy się w bólu z bliskimi ofiar "tchórzliwego zamachu". "Tylko wspólnymi siłami, solidarnie z państwami UE, możemy skutecznie zwalczyć terroryzm. To czas solidarności!" - dodał w kolejnym tweecie.

"Do takich wiadomości nie możemy się przyzwyczajać" - oceniła z kolei na Twitterze wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świadek zamachu w Barcelonie: atak przypominał ten z Londynu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 21:36
Brytyjski turysta, który był świadkiem zamachu w Barcelonie, powiedział BBC, że patrząc na to wydarzenie miał skojarzenia z niedawnym atakiem w Londynie.
rozwiń zwiń