Gwałtowne burze w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 21:42
W nocy nad województwem kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim i lubuskim ponownie mogą przejść burze z gradem. Porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h. Taki stan może potrwać do godz. 5 rano. Informację o ostrzeżeniu meteorologicznym przekazało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: eugenegurkov/Shutterstock.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej określa prawdopodobieństwo takich zjawisk w Kujawsko-pomorskiem w nocy z piątku na sobotę na 80 proc. Burzom mogą lokalnie towarzyszyć opady gradu lub przelotne opady deszczu o wysokości od 10 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Stopień zagrożenia określony w ostrzeżeniu wynosi 1.

Województwo nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowej nawałnicy, która przeszła nad regionem. W jej wyniku osiem osób w regionie zostało rannych, zniszczeniu uległo ok. 2,5 tys. domów i 8 tys. ha lasów, 110 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Nadal nie ma go ponad 3,6 tys. odbiorców. Najbardziej ucierpiały powiaty tucholski, sępoleński, nakielski, żniński, bydgoski, a częściowo też inowrocławski i radziejowski.

W piątek dowódca Wojskowej Grupy Zadaniowej Bydgoszcz, która pracuje w Wąwelnie w gminie Sośno w powiecie sępoleńskim, kpt. Sebastian Dyląg powiedział PAP, że w przypadku kolejnych opadów deszczu mogą się w tym terenie pojawić bagniste obszary, co będzie oznaczało konieczność zrezygnowania z ciężkiego sprzętu i korzystania jedynie z siły fizycznej żołnierzy.

TVN Meteo/x-news

Gwałtowne burze także nad zachodnią Polską

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują także dla województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Obowiązują one maksymalnie do godziny 8 rano w sobotę.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem IMGW - PIB wystosował dla województwa zachodniopomorskiego.

Jak informuje IMGW, opady deszczu podczas burz mogą wynosić od 20 mm do 35 mm, miejscami do 50 mm. Porywy wiatru mogą z kolei osiągnąć prędkość do 100 km/h.

Dla pozostałych województwach brak jest ostrzeżeń meteorologicznych.

Szczegółową treść ostrzeżeń zamieszczono na stronach: http://pogodynka.pl/ostrzezenia http://rcb.gov.pl/raport-dobowy/

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwałtowne burze i upały. IMGW wydał ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 15:17
Nad zachodnią Polską przejdą w piątek wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę burze z gradem - ostrzega IMGW. Na stronie internetowej Instytut przestrzega również przed upałami w województwach: podkarpackim, lubelskim i w południowej części województwa mazowieckiego.
rozwiń zwiń