Chiny: bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Hato wzrósł do 16

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:13
Do co najmniej 16 osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Hato, który przeszedł w środę nad Hongkongiem, Makau i południowymi Chinami - podały władze. Wiatr i deszcze spowodowały poważne szkody. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, 120 jest rannych.
Ulice Makau po przejściu tajfunu
Ulice Makau po przejściu tajfunuFoto: PAP/EPA/ANTONIO MIL-HOMENS

Według agencji prasowej Xinhua żywioł największe zniszczenia wyrządził w należącej do Chin enklawie Makau, gdzie zginęło co najmniej osiem osób i doszło do groźnych powodzi i podtopień.

W Makau, będącym największym na świecie ośrodkiem gier hazardowych, zniszczona została sieć energetyczna, co doprowadziło do wstrzymania dostaw prądu i wody do słynnych kasyn. Część z nich zamknięto, inne przestawiły się na zasilanie z generatorów.

Najsilniejszy tajfun od 53 lat

W Hongkongu ogłoszono najwyższy, dziesiąty stopień alertu. Również tam doszło do lokalnych powodzi oraz zawieszenia działalności giełdy i komunikacji lotniczej; odwołano setki lotów. Tamtejsze straty szacuje się na na równowartość 867 mln euro.

W prowincji Guangdong zginęło co najmniej osiem osób. Ok. 27 tys. osób ewakuowano do tymczasowych schronów, prawie 2 mln gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu. Znaczne straty wystąpiły na polach uprawnych.

Tajfun Hato, określany jako najsilniejszy w regionie od 53 lat, zakwalifikowany został do kategorii 10, szybkość wiatru przekraczała w porywach 160 km/godz.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny: wyroki więzienia dla prodemokratycznych działaczy w Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 17:37
Sąd Apelacyjny w Hongkongu skazał w czwartek trzech młodych liderów ruchu prodemokratycznego - Joshuę Wonga, Alexa Chowa i Nathana Lawa - na kilkumiesięczne kary więzienia za udział w protestach, które miały miejsce w 2014 roku na ulicach miasta.
rozwiń zwiń