Rzym: starcia policji z imigrantami podczas eksmisji

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 14:15
W centrum Rzymu doszło w czwartek do starć między imigrantami eksmitowanymi z nielegalnie zajmowanego budynku a specjalnymi oddziałami policji, która interweniowała, by przywrócić tam spokój i usunąć ich z placu, gdzie koczowali.
Starcia z imigrantami koczującymi w Rzymie
Starcia z imigrantami koczującymi w RzymieFoto: EPA/ANGELO CARCONI

Około 800 osób ubiegających się o azyl, głównie z Etiopii i Erytrei, eksmitowano kilka dni wcześniej z opuszczonego biurowca, położonego niedaleko dworca kolejowego Termini. Od tamtego czasu większość z nich okupowała pobliski plac Piazza Indipendenza koczując tam z całym swoim dobytkiem. Przez kilka dni policja próbowała ich stamtąd usunąć. Władze miasta uznały sytuację w tym miejscu za nie do przyjęcia z punktu widzenia warunków sanitarnych i porządku publicznego.

kolejka 1200.jpg
Włochy: Unia Europejska chciała zapłacić za "więzienia" dla imigrantów

W czwartek, gdy policjanci znów podjęli próbę usunięcia imigrantów z placu, zostali obrzuceni kamieniami, butelkami i pojemnikami z gazem. Policja użyła armatek wodnych i pałek. Jedna z kobiet odniosła niegroźne obrażenia. Doszło do chaosu i przepychanek. Aresztowano dwóch uczestników zajść. Jeden z nich został zatrzymany, gdy udzielał wywiadu telewizji. Imigranci rozbiegli się po okolicy.

Komenda policji w wydanym oświadczeniu wyjaśniła, że jej interwencja była konieczna. Podkreśliła, że wcześniej imigranci odrzucili przedstawioną im ofertę władz Rzymu, które znalazły dla nich inne miejsce zamieszkania.

Przeciwko policyjnej interwencji i użyciu sił zaprotestował włoski oddział Amnesty International. "Wobec odizolowanych aktów przemocy ze strony osób, które od kilku dni śpią na ulicy w rezultacie eksmisji, reakcja policji i użyte przez nią środki były nieproporcjonalnie nadmierne i nie do przyjęcia" - oceniła organizacja.

Politycy prawicy wyrazili solidarność z siłami porządkowymi. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gigantyczne zarobki przemytników ludzi. Afrykańskie gangi zarabiają 400 mln dolarów rocznie na migrantach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:20
Przerzut migrantów do Włoch przynosi przemytnikom zyski w wysokości co najmniej 400 milionów dolarów rocznie – pisze w środę dziennik "Corriere della Sera". Gazeta dodaje, że gangi wymuszają też okup za porwanych migrantów.
rozwiń zwiń