Przedstawiał w filmach paradoksy życia w PRL

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2009 11:43
5 grudnia mija 80. rocznica urodzin Stanisława Barei - reżysera, scenarzysty filmowego i aktora.
Audio

5 grudnia mija 80. rocznica urodzin Stanisława Barei - reżysera, scenarzysty filmowego i aktora. Był twórcą znakomitych komedii, jak "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana", "Brunet wieczorową porą" czy "Nie ma róży bez ognia".

Do jego najbardziej znanych seriali telewizyjnych należą: "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Stanisław Bareja zmarł w 1987 roku. Jako jeden z nielicznych powojennych twórców uprawiał gatunek komediowy i odniósł w tej dziedzinie niekwestionowany sukces. Mimo ingerencji cenzury przedstawiał w flmach paradoksy życia w PRL i kpił z realnego socjalizmu. W latach 60. zajmował się twórczością rozrywkową, jego filmy miały wówczas mało akcentów satyrycznych. Wspominając w Polskim Radiu tamte czasy, Stanisław Bareja opowiadał z humorem o swoim sposobie na uszczęśliwianie ludzi.

W latach 70. i 80. Stanisław Bareja kręcił filmy charakteryzujące się absurdalnym poczuciem humoru, które były satyrą na realia życia codziennego w PRL. Takie obrazy jak "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana", czy serial "Alternatywy 4", przez wielu uważane są obecnie za filmy kultowe. Stanisław Bareja mówił, że wbrew pozorom te filmy są ponure i odsłaniają smutną rzeczywistość. 

Filmem, który do dziś cieszy się ogromną popularnością, jest komedia "Miś". Do najbardziej humorystycznych scen filmu należy fragment, w którym trener klubu sportowego "Tęcza", grany przez Jerzego Turka, nagrywa "wiernopoddańcze" życzenia dla prezesa, śpiewając do tajemniczej szafy.

Kultowym serialem Stanisława Barei są "Alternatywy 4", z charakterystyczną postacią gospodarza domu Stanisława Anioła, granego przez Romana Wilhelmiego. Terroryzujący wszystkich mieszkańców bloku Anioł przedstawia się w filmie jako "nowy człowiek na nowe czasy".  

W listopadzie 2008 roku, na gali Złotych Kaczek przyznawanych przez miesięcznik "Film", Stanisław Bareja został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Zobacz więcej na temat: IAR lata 60 POLSKA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak