Szef MSZ: rozmowa z szefem NATO głównie o manewrach Zapad

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:09
Duża część rozmowy z sekretarzem generalnym NATO była poświęcona rosyjsko-białoruskim manewrom - powiedział portalowi wPolityce.pl Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. - To istotne wydarzenie dla NATO i państw tzw. wschodniej flanki Sojuszu - dodał.
Audio
  • Szef MSZ Witold Waszczykowski o manewrach Zapad (IAR)
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Rumunii Teodor Melescanu (P) oraz minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Rumunii Teodor Melescanu (P) oraz minister spraw zagranicznych RP Witold WaszczykowskiFoto: PAP/Rafał Guz

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg składa wizytę w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W piątek spotkał się w MSZ z ministrami spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii.

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział portalowi, że duża część rozmowy była poświęcona rosyjsko-białoruskim manewrom Zapad'17.

Jak podkreślił, jest to "istotne wydarzenie dla NATO i państw tzw. wschodniej flanki Sojuszu".

Dlatego - jak dodał - Polska, Rumunia i Turcja, czyli trzy największe państwa wschodniej flanki, spotkały się wspólnie z sekretarzem NATO.

Drugim tematem rozmów było podsumowanie realizacji decyzji szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego dotyczącej wzmocnienia wschodniej flanki poprzez rozlokowanie sił zbrojnych NATO.

- Ocenialiśmy, jak wygląda realizacja planu i podjętych przed rokiem decyzji. Dziś jeszcze sekretarz generalny NATO spotka się w Orzyszu z oddziałami Sojuszu - powiedział minister Witold Waszczykowski.

Szczyt NATO w Brukseli

Trzecim tematem był szczyt NATO, który odbędzie się w lipcu 2018 roku w Brukseli.

- Omawialiśmy, jakie decyzje mogą zostać podjęte na szczycie w 2018 roku mówiliśmy o tym, jakie kierunki działań będziemy kontynuować po szczycie warszawskim. Rozmawialiśmy m. in. jakie decyzje Sojusz powinien uwzględnić w kontekście rosnącego zagrożenia ze strony Rosji i wobec wojny z terroryzmem - powiedział minister.

- Dyskutowaliśmy o współpracy NATO z Unią Europejską, poprawie standaryzacji w Europie i zwiększeniu wysiłków obronnych poprzez zwiększenie nakładów na obronność. Polska, Rumunia i Turcja są dobrym przykładem, bo przeznaczane przez nas środki na zbrojenia są zgodne z postanowieniami Sojuszu sprzed kilku lat - dodał.

Szef MSZ Witold Waszczykowski pytany również o to, jakie jest stanowisko Turcji wobec rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad'17. Minister odpowiedział, że relacji między Turcją a Rosją nie nazwałby współpracą.

Jak ocenił Turcja "zachowuje pewną ostrożną postawę wobec Rosji, jeżeli chodzi o retorykę, ponieważ Rosja rozszerza swoją aktywność polityczną i wojskową". 

- Znajduje się blisko Turcji geograficznie i fizycznie, jest obecna w Syrii, więc to oczywiste, że Turcja zachowuje pewną ostrożność wobec Rosji. Turcja bacznie śledzi to, co robi Rosja w Syrii, na Morzu Czarnym, na Krymie oraz w naszej części Europy i jest tym zaniepokojona - ocenił.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: NATO powinno zachować jedność i sprawność

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 12:22
Priorytetem dla Polski będą przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Brukseli i wzmocnienie sojuszniczego odstraszania i obrony - mówiła premier Beaty Szydło po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: NATO gwarancją, że bezpieczeństwo wróci do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 15:57
Oddziały stacjonujące na wschodniej flance NATO świadczą o jedności sojuszu, a także wysyłają sygnał odstraszający. Wojska z różnych krajów sojuszu stacjonujące w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii wysyłają informację, że atak na jedno z państw członkowskich NATO będzie przez pozostałe traktowane jako atak na pozostałe - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń