Berlin: Spotkanie Angeli Merkel z szefem KE. Rozmawiali o Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 18:23
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w środę w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. To rutynowa wymiana poglądów, odbywająca się dwa razy do roku - powiedział przedstawiciel biura prasowego rządu, nie podając szczegółów.
Angela Merkel.
Angela Merkel.Foto: PAP/EPA/CARSTEN KOALL

- Do spotkania doszło w południe, jego treść jest poufna, dlatego nie mogę niestety podać żadnych szczegółów - powiedział niemiecki urzędnik. Wskazał, że Merkel w swoich wypowiedziach sygnalizowała, jakie tematy zamierza poruszyć w rozmowie z Junckerem.

Biuro prasowe informowało wcześniej, że spotkanie odbędzie się bez obsługi prasowej.

Jednym z tematów - jak wynikało z wypowiedzi Merkel podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek w Berlinie - miała być sytuacja w Polsce.

Kanclerz powiedziała na konferencji prasowej, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w sprawie stanu praworządności w Polsce. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami". Podkreśliła, że warunkiem współpracy w ramach Unii Europejskiej jest przestrzeganie zasad praworządności, oraz zapowiedziała, że o praworządności w Polsce będzie "wyczerpująco" rozmawiała z Junckerem.

- Traktuję to bardzo poważnie. Chociaż bardzo życzyłabym sobie, by relacje i stosunki z Polską, która jest naszym sąsiadem, były bardzo dobre, i zawsze będę miała na względzie wagę tych relacji, nie możemy po prostu trzymać języka za zębami i nie mówić nic, by zachować pokój. Tutaj chodzi o fundamenty współpracy w UE - mówiła szefowa niemieckiego rządu.

Niemiecka kanclerz zapowiadała ponadto, że poinformuje przewodniczącego KE o planach zablokowania przez Berlin rozmów o unii celnej między UE a Turcją. W tureckich więzieniach z powodów politycznych przetrzymywanych jest 10 Niemców. Berlin domaga się ich uwolnienia.

Innym ujawnionym wcześniej tematem jest kwestia kontroli granicznych wprowadzonych przez Niemcy we wrześniu 2015 roku. Bruksela kilkakrotnie przedłużała pozwolenie na kontrole, co stanowi ograniczenie swobody przemieszczania się na obszarze Schengen. Obecny termin upływa 11 listopada. Berlin chciałby przedłużyć kontrole o kolejne pół roku, KE jest temu przeciwna.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda rozmawiał z Angelą Merkel. Tematem rozmowy: Trójmorze, G20 i wizyta Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 16:00
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o niedawnym szczycie Trójmorza, szczycie G20 oraz o rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Rozmowa trwała 45 minut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel broni swojej polityki migracyjnej. "Ważna i słuszna"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 12:56
Kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z prasą we wtorek w Berlinie broniła swojej polityki migracyjnej. Jej zdaniem otwarcie granicy dla uchodźców latem 2015 roku było "ważną i słuszną" decyzją podyktowaną względami humanitarnymi w wyjątkowej sytuacji.
rozwiń zwiń