W. Brytania i Japonia za szybszym nakładaniem sankcji na Koreę Płn.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 14:49
Wielka Brytania i Japonia zgadzają się, że po kolejnej próbie z rakietą balistyczną Korei Płn. należy zwiększać tempo nakładania sankcji na reżim w Pjongjangu - powiedziała w czwartek premier Theresa May po spotkaniu z szefem rządu Japonii Shinzo Abem.
Premier Japonii Shinz Abe i premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Japonii Shinzō Abe i premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: PAP/EPA/SHIZUO KAMBAYASHI/POOL

- Premier Abe i ja porozumieliśmy się w sprawie kontynuowania współpracy, także z innymi partnerami na arenie międzynarodowej, w celu nasilania presji na Koreę Północną, w tym poprzez przyspieszenie realizowania sankcji - oświadczyła szefowa brytyjskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej w Tokio. 

Theresa May Premier Abe i ja porozumieliśmy się w sprawie kontynuowania współpracy, także z innymi partnerami na arenie międzynarodowej, w celu nasilania presji na Koreę Północną, w tym poprzez przyspieszenie realizowania sankcji

Oboje przywódcy zaapelowali do Chin, by zaczęły odgrywać większą rolę w nakłanianiu Korei Płn. do porzucenia prac nad programem atomowym. Chiny mają możliwość wywierania presji na władze w Pjongjangu i "powinniśmy zachęcać Chiny do skorzystania z tej możliwości" - powiedziała May. 

Najnowszą, przeprowadzoną we wtorek północnokoreańską próbę rakietową Abe nazwał "bezprecedensowym i oburzającym działaniem". 

Theresa May w Tokio

May, która od środy przebywa w Japonii z trzydniową wizytą, wcześniej w czwartek spotkała się z przedstawicielami japońskiego biznesu, zapewniając ich, że w obliczu Brexitu zamierza wynieść stosunki handlowe i inwestycyjne między Wielką Brytanią a Japonią "na całkowicie nowy poziom". 

Podkreśliła, że obecnie trwa okres kluczowy dla przyszłości jej kraju, oraz że niewiele jest regionów świata, z którymi można byłoby pogłębiać relacje handlowe w równym stopniu, co z Japonią. 

RUPTLY/x-news

Wcześniej brytyjska premier wizytowała okręt wojenny Izumo w bazie morskiej Yokosuka na południe od Tokio, w towarzystwie japońskiego ministra obrony Itsunoriego Onodery. - Moja wizyta to sygnał zacieśniającej się współpracy i partnerstwa, jakie łączą nas w kwestiach obronnych - podkreśliła. 

Spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Później brytyjska premier wzięła udział w spotkaniu japońskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rakietę balistyczną, która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i spadła do Oceanu Spokojnego. Według USA mógł to być pocisk KN-17, znany także pod nazwą Hwasong-12 (Mars-12), o maksymalnym zasięgu szacowanym na 3,7 tys. do 6 tys. km. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korea Północna potwierdziła wystrzelenie rakiety. "To pierwszy krok militarnych działań"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 10:40
Korea Północna potwierdziła, że wystrzeliła we wtorek rakietę średniego zasięgu, która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido. Według północnokoreańskiej agencji KCNA, projekt był nadzorowany osobiście przez przywódcę kraju Kim Dzong Una.
rozwiń zwiń