Gdański region NSZZ "Solidarność" świętuje rocznicę porozumień

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 16:47
Trwa uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z okazji 37. rocznicy Sierpnia '80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 29. rocznicy strajków z 1988 roku. Zostanie m.in. wręczonych 30 stypendiów ze związkowego funduszu.
Były przewodniczący NSZZ Solidarność, poseł Janusz Śniadek w towarzystwie, między innymi europosłanki Anny Fotygi składa kwiaty przed pomnikiem Anny Walentynowicz, 31 bm., podczas obchodów 37. rocznicy Sierpnia 80 i powstania NSZZ Solidarność oraz 29. rocznicy gdańskich strajków z 1988 r.
Były przewodniczący NSZZ "Solidarność", poseł Janusz Śniadek w towarzystwie, między innymi europosłanki Anny Fotygi składa kwiaty przed pomnikiem Anny Walentynowicz, 31 bm., podczas obchodów 37. rocznicy Sierpnia '80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 29. rocznicy gdańskich strajków z 1988 r.Foto: PAP/Roman Jocher

Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z okazji 37. rocznicy Sierpnia’80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 29. rocznicy strajków z 1988 roku odbywa się w czwartek w Sali "Akwen" w budynku związku.

Program uroczystości przewiduje wystąpienia: marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, przywódcy strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w sierpniu 1980 roku Andrzeja Kołodzieja oraz przewodniczego Zarządu Regionu Gdańskiego związku Krzysztofa Dośli.

Wojciech Książek z Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego "Solidarność" powiedział, że trzy osoby, uczestnicy strajków w 1980 i 1988 roku, otrzymają podziękowania "Solidarności" regionu gdańskiego za swoją działalność podczas protestów oraz wsparcie internowanych w czasie stanu wojennego. Poinformował, że podziękowania otrzymają: Wioletta Glanert ze Stoczni Gdańsk, Franciszek Jankowski z "Solidarności" Stoczni Gdańskiej oraz Henryk Gielniak, pracownik Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Po raz piętnasty rocznicowym uroczystościom towarzyszyć będzie wręczenie stypendiów uczniom z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność” w Gdańsku. Książek podał, że wręczonych zostanie 30 stypendiów, z czego trzy otrzymają uczniowie z terenów, które zostały najbardziej poszkodowane podczas nawałnicy na Pomorzu w połowie sierpnia.

Po uroczystościach w "Akwenie" planowane jest złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. prałata H. Jankowskiego oraz udział we mszy w Bazylice p.w. Św. Brygidy. Po mszy - przemarsz i złożenie kwiatów koło historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Książek poinformował, że rocznicowe uroczystości całego związku odbywają się w czwartek w Lubinie, gdzie podczas protestów przeciw stanowi wojennemu, 31 sierpnia 1982 roku, zostały śmiertelnie postrzelone trzy osoby.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie "Solidarności" stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Porozumienie w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski. MKS deklarował zakończenie trwającego dwa tygodnie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:11
W Gdańsku i w Gdyni rozpoczęły się główne obchody 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i ich wpływ na "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 13:48
- Prymas Polski Stefan Wyszyński swoim nauczaniem chronił Polaków przed komunistyczną wizją człowieka. Z kolei Jan Paweł II pozwolił nam uwierzyć, że komuniści nie muszą funkcjonować w przestrzeni publicznej – powiedział na antenie Jedynki prof. Jan Żaryn, senator PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podziękujmy wszystkim bohaterom i bohaterkom porozumień sierpniowych"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 14:23
Były prezydent Lech Wałęsa i prezydent Słupska Robert Biedroń zaapelowali w czwartek, w 37. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, o solidarność. Biedroń powiedział, że rozmawiał z Wałęsą m.in. o tym, jak zakończyć "wojnę polsko-polską".
rozwiń zwiń