Raport: Iran respektuje międzynarodowe porozumienie nuklearne

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 20:06
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała w czwartek raport kwartalny, w którym ocenia, że Iran stosuje się do warunków zawartych w porozumieniu z mocarstwami z 2015 roku w sprawie jego programu nuklearnego.
Flaga Iranu
Flaga IranuFoto: Wikipedia/CC/Farzaaaad2000

Jak podkreśla AFP, raport ten uważany jest za szczególnie ważny, ponieważ będzie stanowił podstawę oceny polityki Teheranu dla administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. W październiku Trump wystąpi przed Kongresem, by ogłosić, czy Iran respektuje warunki porozumienia. W lipcu prezydent powiedział, że "byłby zdumiony", gdyby się okazało, że Teheran zastosował się w pełni do tego paktu.

Trump już podczas swej kampanii wyborczej zapowiadał, że "podrze to porozumienie", i nazwał je "najgorszą umową, jaką kiedykolwiek wynegocjowano".

MAEA ogłosiła jednak, że Teheran nie wzbogaca uranu do poziomu zabronionego w umowie ani nie tworzy nielegalnych rezerw nisko wzbogaconego uranu lub ciężkiej wody.

Zawarte w 2015 roku międzynarodowe porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Teheranu i przewiduje, że zrezygnuje on z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. W ramach paktu zawartego z mocarstwami program jądrowy Iranu został poddany ścisłej kontroli MAEA, która twierdzi, że Iran przestrzega zobowiązań z umowy.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley zaapelowała w ubiegłym tygodniu o umożliwienie inspekcji irańskich obiektów militarnych przez ekspertów ONZ.

Jak podaje w czwartek Reuters, eksperci MAEA nie uznali na razie takich kontroli za konieczne.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani odrzucił tymczasem możliwość wpuszczenia inspektorów do obiektów wojskowych. We wtorkowym wystąpieniu telewizyjnym oznajmił, że takie kontrole nie są przewidziane w porozumieniu nuklearnym.

Zadeklarował też, że Iran zamierza przestrzegać porozumienia nuklearnego z 2015 roku. "Nasze zobowiązania wobec świata są jasne (...) nasze relacje z MAEA są definiowane przez przepisy, a nie przez USA" - oświadczył prezydent.

28 lipca w odpowiedzi na wystrzelenie dzień wcześniej przez Teheran rakiety zdolnej do przenoszenia satelitów Waszyngton nałożył sankcje finansowe na sześć irańskich przedsiębiorstw uczestniczących w programie budowy rakiet balistycznych. USA uznały próbę rakietową za naruszenie rezolucji ONZ oraz pogwałcenie porozumienia atomowego.

Na początku sierpnia prezydent Donald Trump podpisał ustawę nakładającą na Iran, Rosję i Koreę Północną nowe sankcje, które wcześniej przyjął Kongres USA.

Rowhani zagroził 15 sierpnia, że jeśli Stany Zjednoczone nałożą kolejne sankcje na jego kraj, to "nawet w ciągu kilku godzin" będzie on mógł zerwać porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iran lekceważy ostrzeżenia USA. Przeprowadzi kolejne manewry

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:32
Pomimo ostrzeżeń ze strony USA elitarne jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej przeprowadzą w przyszłym tygodniu kolejne manewry wojskowe - poinformował wysoki rangą dowódca tej formacji Mohammad Pakpur. Ćwiczenia potrwają trzy dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teheran odrzuca kondolencje Donalda Trumpa. "Są odrażające"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 09:42
Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif odrzucił w czwartek kondolencje przesłane przez prezydenta USA Donalda Trumpa po środowych zamachach terrorystycznych w Teheranie. Stanowisko Białego Domu nazwał "odrażającym".
rozwiń zwiń