Pierwsza bateria rakiet Patriot w połowie kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 20:37
W połowie kwietnia pierwsza bateria rakiet Patriot pojawi się w Morągu, a wraz z nią pierwsi amerykańscy żołnierze w Polsce - poinformował rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej.
Audio

Jak dodał, wraz z rakietami do Polski przyjadą pierwsi amerykańscy żołnierze. "Rzeczywiście, w połowie kwietnia pierwsza załoga żołnierzy wraz z rakietami pojawi się w miejscowości Morąg, tak jak wcześniej zapowiadaliśmy" - powiedział Sejmej. Montaż urządzeń potrwa kilka dni.

Prezydent Lech Kaczyński ratyfikował w piątek umowę dotyczącą statusu amerykańskich wojsk w Polsce - tzw. SOFA (Status of Forces Agreement). Umowa umożliwi utworzenie okresowej, a później - zgodnie z deklaracjami USA, od 2012 roku - stałej bazy baterii rakiet obrony powietrznej Patriot, a w przyszłości także bazy rakiet SM-3, wchodzących w skład systemu obrony balistycznej.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Uff! "Bezpieczeństwo Polski wzmocnione"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 06:13
W Warszawie została podpisana polsko-amerykańska umowa SOFA (Status of Forces Agreement). Jest to dokument, który określa zasady stacjonowania w naszym kraju amerykańskich żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrioty do końca marca? Negocjacje już zakończono

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 20:09
Pierwsza bateria rakiet Patriot może dotrzeć do Polski w pierwszym kwartale przyszłego roku. Tak wynika z umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, którą 10 grudnia podpiszą wiceministrowie obrony obu krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z umową SOFA, Amerykanie zgłaszają uwagi?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 16:27
Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowało, że nadal planuje na jutro podpisanie umowy SOFA ze stroną amerykańską. Nie odbędzie się ono jednak rano, jak zakładano, ale w późniejszych godzinach. Wcześniej pojawiły sie informacje, że jak na razie ważą się losy tego porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nie zgadza się na amerykańskie warunki

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 17:57
Ministerstwo Obrony Narodowej nie podpisze dziś umowy SOFA ze stroną amerykańską - dowiedziała się IAR ze źródeł zbliżonych do MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie i Patrioty pod koniec maja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 17:20
Po zakończeniu wszystkich przygotowań i konsultacji, poczynając od ok. 24 maja do Morąga ma po raz pierwszy przyjechać amerykańska bateria obrony powietrznej Patriot - powiedział PAP rzecznik MON Janusz Sejmej.
rozwiń zwiń