X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie "Wesela" z parą prezydencką

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 20:09
Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje - w tych miejscach w całej Polsce czytano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda, zamykając akcję, zapowiedział, że w przyszłym roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty polskiej literatury związane z tą rocznicą.
Audio
  • Prezydent chce aby akcja Narodowego Czytania w przyszłym roku miała wyjątkowy charakter (IAR)
  • Zdaniem Agaty Kornahauser Dudy "Wesele" połączyło Polaków na całym świecie (IAR)
Prezydent Andrzej Duda  z małżonką Agatą Kornhauser-Duda podczas zakończenia Narodowego Czytania Wesela Stanisława Wyspiańskiego
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda podczas zakończenia Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława WyspiańskiegoFoto: PAP/Jakub Kamiński

Czytano w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie – w 63 miejscach w 26 krajach: w Australii, Austrii, na Białorusi, w Brazylii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Kazachstanie, na Litwie i Łotwie, w Meksyku, Niemczech, Nowej Zelandii, Portugalii, Rosji, USA, Szwecji, na Ukrainie (najwięcej – 41 miejsc), Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Andrzej Duda Ogromnie cieszy nas to, że Narodowe Czytanie zatacza coraz szersze kręgi, że czytanie zaczyna przeżywać swoisty renesans

Prezydent, dziękując wszystkim organizatorom i uczestnikom akcji, przypomniał, że wzięli w niej udział także żołnierze – "Wesele" czytano na ORP "Błyskawica", w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej czytali siedząc w czołgach, a żołnierze z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej – lecąc na spadochronach. - Ogromnie cieszy nas to, że Narodowe Czytanie zatacza coraz szersze kręgi, że czytanie zaczyna przeżywać swoisty renesans  – mówił prezydent.

Skwery, parki, kawiarnie nawet tramwaje ...

Narodowe Czytanie odbywało się w bibliotekach, teatrach, muzeach, kawiarniach, instytucjach publicznych, ale nie tylko. - Czytano w polskich ambasadach, czytano w zakładach karnych, szkolno-wychowawczych, w szpitalach, domach opieki społecznej, środkach komunikacji publicznej. Można powiedzieć, że była to wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i czytanie w ogóle, co nas ogromnie cieszy. Była to piękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie – mówiła Agata Kornhauser-Duda podczas sobotniej uroczystości zamknięcia akcji.

Piotr Gliński To jest dramat jednocześnie szalenie ważny w historii Polski, bo on był pisany w czasach, kiedy też społeczeństwo było podzielone, kiedy te różnice społeczne były widoczne, kiedy zbliżał się pewien historyczny przełom, który wszyscy już przewidywali

Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło "Wesele" Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego. Zapowiadając kolejną edycję akcji Andrzej Duda zaznaczył, że rok 2018 będzie rokiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a co za tym idzie, Narodowe Czytanie w kolejnym roku "będzie mieć wyjątkowy charakter".

Za rok literatura związana z ideą niepodległości

- W 2018 roku będziemy obchodzili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – rok zupełnie wyjątkowy. (…) Chciałbym, żeby akcja Narodowego Czytania 2018 zaczęła się już z początkiem roku, w styczniu i żeby trwała przez cały rok. Chciałbym, żebyśmy czytali fragmenty wielkiej polskiej literatury związane z ideą niepodległości, nie tylko te, które mówią o odzyskaniu niepodległości, ale te, które z ideą budowania polskiego państwa są związane. Chciałbym zaprosić literaturoznawców, ekspertów do tego, żebyśmy razem wybrali takie fragmenty z polskiej literatury wybrać. I żebyśmy mogli je czytać przez cały rok, a kulminacją będzie, jak co roku wrzesień i ten moment, gdy corocznie prowadzimy Narodowe Czytanie. Mam nadzieję, że dzięki temu powstanie taka swoista antologia niepodległości, z tych fragmentów naszej literatury, które z puntu widzenia tej idei są najciekawsze, najcenniejsze i niosą najmocniejsze przesłanie – mówił prezydent.

Agata Kornhauser-Duda Można powiedzieć, że była to wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i czytanie w ogóle, co nas ogromnie cieszy. Była to piękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie

Po raz pierwszy w języku migowym

W sobotnie popołudnie, w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w Narodowym Czytaniu "Wesela", które po raz pierwszy w historii przełożono na polski język migowy. Para prezydencka na estradzie auli Instytutu Głuchoniemych odczytała dialog Racheli z Poetą - fragment sceny 6. z III aktu "Wesela". Towarzyszyły im dwie tłumaczki, które symultanicznie przekładały na język migowy odczytywane kwestie.

W południe, otwierając akcję, Andrzej Duda powiedział. - Wesele to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. Wesele jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski - stwierdził  prezydent.

Czytaj więcej

wesele saski pap 1200.jpg
Fascynujące widowisko: Narodowe Czytanie "Wesela"

Jak podkreślał, dzisiaj możemy patrzeć na "Wesele" optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła, "czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować, na ile Wesele, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj".

"To dramat ważny dla historii Polski"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ocenił, że "Wesele" jest dramatem "bardzo aktualnym, dramatem, który żyje także w naszym życiu codziennym, w mowie potocznej. - To jest dramat jednocześnie szalenie ważny w historii Polski, bo on był pisany w czasach, kiedy też społeczeństwo było podzielone, kiedy te różnice społeczne były widoczne, kiedy zbliżał się pewien historyczny przełom, który wszyscy już przewidywali. 

Jednym z 22 krajów gdzie czytano "Wesele" była Francja

W czytaniu utworu we Francji wziął udział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Do lektury "Wesela" wprowadzenie wygłosił profesor Piotr Biłos, wybitny literaturoznawca. Fragmenty dramatu odczytały aktorki Elżbieta Koślacz-Virol i Agnieszka Grzybowska.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy na Białorusi

- To wydarzenie jest bardzo symboliczne. Po raz pierwszy odbywa się na Białorusi, w Mińsku jako jedna z wielu imprez organizowanych w Polsce i za granicą pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser–Dudy. Poza tym symboliczny jest sam utwór. "Wesele" to jeden z najważniejszych polskich dramatów  –  powiedział ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

ksem/


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Wesela". "W tym dramacie nie ma małych ról"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 14:26
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, które odbywać się będzie przez cały dzień w ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce oraz na świecie. - "Wesele" budziło i budzi dyskusję na temat Polski - ocenił prezydent. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego mówili w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, aktorka teatralna Katarzyna Głogowska i dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń