MSZ: Polska w najostrzejszych słowach potępia przeprowadzenie próby nuklearnej przez Koreę Płn.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 18:19
Polska w najostrzejszych słowach potępia przeprowadzenie przez Koreę Północną podziemnej próby nuklearnej - poinformowało w niedzielę MSZ w oświadczeniu. Polski resort dyplomacji wezwał też władze Korei Płn. do respektowania stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Krystian Dobuszyński/IAR

"Polska w najostrzejszych słowach potępia przeprowadzenie przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD) podziemnej próby nuklearnej, która miała miejsce 3 września br. o godz. 12:00 czasu północnokoreańskiego (5:30 czasu polskiego) - podkreślono w przesłanym PAP oświadczeniu MSZ. 

"Ten prowokacyjny akt, w połączeniu z niedawnym wystrzeleniem przez Pjongjang kolejnej rakiety balistycznej, nie tylko narusza istniejące zobowiązania międzynarodowe, ale niebezpiecznie eskaluje napięcie w regionie i może doprowadzić do nieobliczalnych konsekwencji" - oceniono.  

Szósta próba Pjongjangu

Polski resort dyplomacji wezwał też władze Korei Północnej do natychmiastowego przerwania prowokacyjnych działań, związanych z pozyskiwaniem broni atomowej oraz rozwojem programu rakietowego oraz do respektowania stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej. Wstrząsy były odczuwalne w północno-wschodnich Chinach. 

Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

Minister obrony Japonii Itsunori Onodera powiedział, że wstępne szacunki wskazują, iż moc rażenia testowanego w niedzielę ładunku to ok. 70 kiloton. Dla porównania bomba atomowa zrzucona przez USA na Hiroszimę miała moc 15 kiloton. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Próba bomby wodorowej Korei Północnej. Merkel i Macron za ostrzejszymi sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 14:44
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron potępili w niedzielę najpotężniejszą dotąd próbę jądrową Korei Północnej i wezwali UE do wprowadzenia ostrzejszych sankcji wobec władz w Pjongjangu.
rozwiń zwiń