Piąta rocznica śmierci Józefa Szaniawskiego - ostatniego więźnia politycznego PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 21:52
Był ostatnim więźniem politycznym PRL, pełnomocnikiem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, któremu organizował kampanię o przywrócenie dobrego imienia. Pięć lat temu, 4 września 2012 roku, zginął tragicznie w Tatrach Józef Szaniawski, politolog, historyk i dziennikarz, publicysta prasy podziemnej i polonijnej.
Audio
  • W 2004 roku, gdy trumna ze zwłokami Ryszarda Kuklińskiego została sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych do Polski, Józef Szaniawski wspominał jego bohaterstwo
  • Po pogrzebie Ryszarda Kuklińskiego w czerwcu 2004 roku, Józef Szaniawski podkreślił, że historia przyznała rację pułkownikowi, tak jak przyznała ją powstańcom listopadowym na czele z porucznikiem Piotrem Wysockim
  • Żegnając zmarłego, Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego podkreślił, że był to człowiek, który przez całe życie wybierał drogę walki o prawdę, za co spotykały go represje
Józef Szaniawski
Józef SzaniawskiFoto: Cezary Piwowarski/ Wikimedia Commons

Współpracował ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK, był jednym z inicjatorów budowy Pomnika Katyńskiego w Warszawie. W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową. Działał przeciw wpływom radzieckim w Polsce i na rzecz integracji naszego kraju z NATO. Od 1973 roku współpracował z Radiem Wolna Europa. W 1985 roku został aresztowany przez bezpiekę i fałszywie oskarżony o współpracę z CIA. Skazano go na 10 lat więzienia. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność 22 grudnia 1989. Sąd określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL.

Jako pełnomocnik Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, przyczynił się do ujawnienia jego misji wywiadowczej oraz rehabilitacji w świetle prawa. Wielokrotnie mówił o patriotyzmie i zasługach pułkownika. W 2004 roku, gdy trumna ze zwłokami Ryszarda Kuklińskiego została sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych do Polski, Józef Szaniawski wspominał jego bohaterstwo. Po pogrzebie Ryszarda Kuklińskiego w czerwcu 2004 roku podkreślił, że historia przyznała rację pułkownikowi, tak jak przyznała ją powstańcom listopadowym na czele z porucznikiem Piotrem Wysockim, który tak jak pułkownik Kukliński złamał przysięgę wojskową w imię niepodległej Polski.

Józef Szaniawski zginął tragicznie w Tatrach w 2012 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Żegnając zmarłego, Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego podkreślił, że był to człowiek, który przez całe życie wybierał drogę walki o prawdę, za co spotykały go represje.   

Józef Szaniawski pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W listopadzie 2013 ukazała się biografia historyka autorstwa jego syna Filipa Frąckowiaka "Józef Szaniawski. Ostatni więzień polityczny PRL".

IAR/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak