Elżbieta Rafalska: teraz skupimy się na polityce senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 10:34
- W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej - mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego.
Minister edukacji Anna Zalewska
Minister edukacji Anna ZalewskaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Mamy przygotowane różne warianty wypłaty świadczenia jednorazowego w wysokości - w zależności od osiąganych dochodów - od 300 do 500 zł. Ich koszty wynoszą od 2,5 mld do 5 mld zł - powiedziała Rafalska.

Jak dodała, najbardziej prawdopodobny wariant - który nie jest jeszcze przesądzony - zakłada, że świadczenie dostanie każdy, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł. "W tej grupie znalazłyby się też osoby pobierające rentę socjalną lub świadczenia przedemerytalne. Szacujemy, że takie jednorazowe dodatki otrzymałoby ponad 6 mln osób, w tym ponad 4 mln pobierających świadczenie z FUS i wszyscy z KRUS. Koszt takiego rozwiązania zawierałby się między 2,7 mld zł a 3,4 mld zł" - powiedziała szefowa MRPiPS.

Wyjaśniła, że w takim wariancie, osoby, których emerytura zawiera się między 1000 a 1500 zł otrzymałyby 400 zł, 300 zł dostaliby pozostali, których świadczenie nie przekracza 2 tys. zł. "To jest jeden z wariantów, choć byłoby dobrze, gdyby 500 zł mogły dostać osoby o emeryturach do 1500 zł. Wszystko jednak zależy od tego, na co nas będzie stać za rok" - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Rafalska. 

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Zalewska: śpię spokojnie przed rozpoczęciem roku szkolnego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 09:42
- Za nami półtora roku przygotowań i pilnowania, żeby wszystko było gotowe na czas. Jesteśmy po odprawie z kuratorami, a kuratorzy – z dyrektorami szkół. Ze wszystkim zdążyliśmy – mówi w "Sygnałach dnia" minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
rozwiń zwiń