Polak odkrył najstarsze ślady "praludzi". Pochodzą z Krety

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 13:18
Najstarsze znane odciski stóp istot będących krewnymi lub przodkami człowieka zachowały się na Krecie i mają prawie 6 mln lat. Znaleziska dokonał polski paleontolog, dr Gerard Gierliński. O odkryciu poinformowano we wtorek w Warszawie.
Dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego prezentuje odlewy śladów
Dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego prezentuje odlewy śladówFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Epopeja ewolucji człowieka zaczęła się już 5,5 mln lat temu, a co ciekawe, nie jest to wschodnia Afryka, tylko wyspa grecka - Kreta - mówił dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) podczas konferencji prasowej we wtorek w Warszawie.

Najstarsze znane do tej pory odciski stóp dawnych krewnych człowieka zidentyfikowano w Afryce (Laetoli, w Tanzanii). Naukowcy ustalili, że pozostawiły je ok. 3,6 mln lat człekopodobne istoty z rodzaju australopiteków.

Znaną dotąd historię ludzkiej migracji - która opiera się na założeniu, że kolebką ludzkości jest Afryka - komplikuje jednak odkrycie przez prof. Gierlińskiego na Krecie o wiele starszych śladów, mających 5,7 mln lat. Odkrycia dokonał w 2002 r., będąc na Krecie na wakacjach, sama zaś publikacja nt odkrycia ukazała się w ostatnich dniach w piśmie "Proceedings of the Geologists' Association".

W świetle najnowszych badań polskich paleontologów nie można wykluczyć, że pierwsi "praludzie" pojawili się w Europie.

- To, co dla nas jest bardzo niebezpieczne dzisiaj - to to, że my tak naprawdę otwarliśmy pewne drzwi. Otwarliśmy drzwi na nową interpretację pochodzenia praludzi. (...) Dajemy nowe możliwości scenariusza - zaznaczył dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współautor publikacji na temat odkrycia.

mr

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie archeologów w Łańcucie. Znaleźli dom z epoki neolitu sprzed ponad 6 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 11:49
Podczas badań związanych z planowaną w Łańcucie budową osiedla mieszkaniowego znaleziono dom z epoki neolitu. Według archeologów, dom powstał ponad 6 tys. lat temu.
rozwiń zwiń