X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Umowa na 53 tysiące karabinków Grot. W tym roku armia dostanie tysiąc sztuk

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 23:00
Radomski Łucznik dostarczy na potrzeby MON 53 tysiące karabinków Grot. 1000 sztuk nowej broni ma zostać dostarczonych jeszcze w tym roku. Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł, dostawy mają się zakończyć w roku 2020.
Audio
  • Szef MON Antoni Macierewicz o karabinku Grot (źr. IAR)
Żołnierz z karabinem Grot (karabinem MSBS-5,56, czyli modułowym systemem broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm ) podczas rozpoczynającego się w Kielcach XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
Żołnierz z karabinem Grot (karabinem MSBS-5,56, czyli modułowym systemem broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm ) podczas rozpoczynającego się w Kielcach XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu ObronnegoFoto: PAP/Piotr Polak

Grot to Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 milimetrów, model jest rozwijany od 2007 roku.

Szef MON Antoni Macierewicz zapewnił, że karabinek z rodziny Modułowego Systemu broni Strzeleckiej z Fabryki Broni należącej do PGZ, to produkt na światowym poziomie, nowoczesny i niezawodny, przetestowany przez Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej.

Umowę w tej sprawie dostaw podpisali minister Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele fabryki.

O tym, jakie znaczenie ma podpisanie umowy dla jednostek, do który trafi ten sprzęt, mówił wiceminister obrony Michał Dworczyk w rozmowie z Danielem Czyżewskim i Pawłem Kurkiem z portalu PolskieRadio.pl.

- To zupełnie nowa jakość, jeśli chodzi o indywidualne uzbrojenie żołnierza polskiego. To pierwsza konstrukcja w pełni polska, którą od 1939 roku dostaje żołnierz polski. Do tej pory broń długa – to były konstrukcje sowieckie lub postsowieckie, modyfikowane – mówił Dworczyk portalowi PolskieRadio.pl

Inżynierowie (...) "stworzyli produkt niezwykle innowacyjny, nowoczesny - na bazie wspólnych elementów, takich jak komora zamkowa, suwadło, można stworzyć 10 różnych rodzajów karabnika. Stąd nazwa MSBS – Modułowy System Broni Strzeleckiej" – dodał.

Największy kontrakt po samolotach dla VIP-ów

- Po kontrakcie na samoloty VIP-owskie, jest to największy kontrakt, jaki udało nam się podpisać - mówił również dziennikarzom wiceminister obrony Michał Dworczyk.

Dodał, że Grot "to innowacyjna konstrukcja, jedna z najnowocześniejszych na świecie".

 - Niezwykłość polega na tym, że na bazie kilku wspólnych elementów, mi.in. komory zamkowej, czy suwadła, można budować 10 rodzajów karabinka. Jest to w pełni polska konstrukcja, która pierwszy raz od ‘39 roku trafi na wyposażenie polskich sił zbrojnych - powiedział Dworczyk.

Szef MON: wszystko udało się zrobić w krótkim

- Udało się to wszystko zrobić niebywale krótkim czasie – powiedział Macierewicz. Dodał, że obecne wyzwania wymuszają skuteczność i tempo działania. - Nie mamy dzisiaj czasu na to, żeby kontrakty były negocjowane dziesiątkami lat. Chcę to, co się stało, postawić za wzór – dodał.

- Postawiliśmy sobie za cel zrealizowanie tego kontraktu, dostarczenie wojsku tego karabinka i to zrealizowaliśmy – powiedział prezes PGZ Błażej Wojnicz.

Prezes "Łucznika": fabryka się rozbudowuje

Prezes Fabryki Broni "Łucznik" Adam Suliga ocenił, że rozmowy związane z podpisaniem umowy były "bardzo intensywne". - Chcę zapewnić, że Modułowy System Broni Strzeleckiej będzie systemem dobrym - wszyscy będą z niego zadowoleni. Będzie z niego korzystało Wojsko Polskie, wszystkie służby mundurowe w Polsce, będzie także sprzedawany na eksport i na rynek cywilny – dodał Suliga. Podkreślił, że radomska fabryka się rozbudowuje i wkrótce zwiększy moce produkcyjne.

Karabinek Grot opracowany w ramach programu MSBS to kolejny typ broni strzeleckiej z tej rodziny – pierwsze otrzymał Batalion Reprezentacyjny WP, to zarazem pierwszy kontrakt na bojową wersję tej broni. Jak podkreśla wojsko, nie jest to wersja dotychczas używanej broni, lecz całkowicie nowa konstrukcja. Poza dostawą karabinków umowa przewiduje też szkolenia i e-learning, wojsko będzie też przekazywać producentowi uwagi dotyczące pożądanych usprawnień i zmian.

Wydatki na armię. "Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny"

Zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym, konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 mld zł - podkreślił szef MON Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.

- Strategiczny Przegląd Obronny, który w tym roku został przeprowadzony w siłach zbrojnych RP, ukazał konieczność reorientacji, modernizacji technicznej polskiej armii. Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 mld zł - podkreślił minister obrony narodowej.

Przypomniał, że docelowo na armię wydawać będziemy 2,5 proc. PKB rocznie.

- Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie co to jest wojna, Polska nie chce wojny i dlatego z taką determinacją, z takim zaangażowaniem, z takim wysiłkiem rząd RP przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii - powiedział Macierewicz.

Trwają kieleckie targi przemysłu wojskowego

Podczas 25. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentują się największe firmy zbrojeniowe z kraju i z zagranicy. Targi potrwają do 8 września.

IAR/PAP/PolskieRadio.pl//agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: będziemy zwiększać wydatki na obronność

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 10:19
Zwiększenie wydatków na obronność jest konieczne, by zrealizować program rozwoju armii zakreślony w Strategicznym Przeglądzie Obronnym i sprostać wymaganiom NATO – uważa szef MON Antoni Macierewicz. We wtorek rząd ma się zająć projektem ws. stopniowego wzrostu nakładów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: spotkanie szefów sztabów generalnych Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 22:10
Polskie siły zbrojne będą wspierać ukraińską armię - zapewniał we Lwowie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Leszek Surawski. Spotkał się on tam z ukraińskim szefem sztabu generalnego generałem Wiktorem Mużenką. Wojskowi omówili kwestie współpracy między krajami, zwłaszcza w kontekście rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad 2017.
rozwiń zwiń