Mołdawscy wojskowi ćwiczą na Ukrainie mimo zakazu prezydenta. Ruszyły manewry Rapid Trident

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:54
Mołdawscy wojskowi uczestniczą w odbywających się na Ukrainie natowskich manewrach Rapid Trident 2017. Prorosyjski mołdawski prezydent Igor Dodon zabronił mołdawskim żołnierzom wyjazdu na Ukrainę, ci jednak przyjechali na poligon w obwodzie lwowskim.
Audio
  • Mołdawscy wojskowi na manewrach NATO. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Mołdawscy wojskowi będą uczestniczyć w ćwiczeniach Rapid Trident, które trwają od 7 do 23 września.
Mołdawscy wojskowi będą uczestniczyć w ćwiczeniach Rapid Trident, które trwają od 7 do 23 września. Foto: http://www.army.md

Informację o obecności mołdawskich żołnierzy na poligonie w ukraińskim Jaworowie potwierdziło mołdawskie ministerstwo obrony.

W ćwiczeniach - razem z ukraińskimi żołnierzami i żołnierzami NATO - bierze udział 57 mołdawskich wojskowych z 22 batalionu brygady Mołdowa -1.

Według słów dowódcy mołdawskiego kontyngentu podpułkownika Aleksandru Marcuty - celem ćwiczeń jest rozwój współpracy wojskowej, zwiększenie zdolności bojowej i wzmocnienie pozycji mołdawskiej armii na arenie międzynarodowej.

Sympatyzujący z Rosją mołdawski prezydent Igor Dodon, jako zwierzchnik sił zbrojnych, zabronił udziału mołdawskich żołnierzy w ćwiczeniach.

Inną decyzję podjął proeuropejski rząd w Kiszyniowie, który zezwolił na udział żołnierzy w manewrach Rapid Trident.

W ćwiczeniach Rapid Trident biorą też udział żołnierze m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Litwy, Norwegii, Rumunii, Gruzji, Wielkiej Brytanii i Turcji.

IAR/agkm

WIDEO: materiał o ćwiczeniach Rapid Trident

Oświadczenie prezydenta Mołdawii, który nie chce udziału wojsk w ćwiczeniach

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Relacje USA z Rosją mogą zostać sparaliżowane". Wysłannik ds. Ukrainy ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 13:08
Wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker powiedział, że administracja Donalda Trumpa "poważnie rozważa" możliwość zmiany dotychczasowej strategii wobec tego konfliktu i dostarczenie tzw. śmiercionośnej broni Ukrainie. Powiedział, że siły separatystów pod kontrolą i rozkazami Rosji regularnie ostrzeliwują obserwatorów, monitorujących przestrzeganie zawieszenia broni.
rozwiń zwiń