Poroszenko: siły ONZ mogłyby pomóc zakończyć konflikt w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:05
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że wprowadzenie sił pokojowych ONZ na całe terytorium opanowane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie mogłoby być przełomowym momentem w rozwiązaniu trwającego tam konfliktu.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Rosja ciągle dokonuje prowokacji, czyni przeszkody dla działalności misji monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz dostarcza uzbrojenie i najemników. Rozmieszczenie na okupowanym terytorium Donbasu błękitnych hełmów ONZ byłoby przełomem w procesie pokojowego uregulowania konfliktu – powiedział Poroszenko, występując z dorocznym wystąpieniem na temat polityki wewnętrznej i zagranicznej w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy.

Prezydent podkreślił, że Rosja, jako państwo, które zaatakowało Ukrainę, nie może uczestniczyć w działaniach ewentualnej misji ONZ, a wspierani przez nią separatyści nie mają prawa głosu w dyskusji na ten temat.

- Misja ta powinna kierować się zasadami obowiązującymi w operacjach pokojowych ONZ, które wykluczają zaangażowanie w nią państwa agresora i strony konfliktu. Nie może być także mowy o uzgadnianiu tej misji z rosyjskimi bojownikami. Praca nad tą inicjatywą nie może być także w żadnym razie podstawą dla odwołania sankcji wobec Rosji – zaznaczył Poroszenko.

Ukraiński prezydent ocenił, że nie ma na razie żadnych oznak tego, iż Rosja jest gotowa do wycofania się z należących do Ukrainy ziem.

- Głównym zagrożeniem jest militarne zagrożenie ze strony Rosji. Nie ma oznak, że Moskwa gotowa jest ustąpić z Donbasu, czy z Krymu – powiedział.

Antyzachodnie manewry

Poroszenko ostrzegł także przed rozpoczynającymi się za tydzień na Białorusi rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi.

- Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017 powinny raczej nosić nazwę "antyzapad" (antyzachód, red.). To właśnie z ich powodu wzmocniliśmy kontrolę na naszych granicach – oświadczył.

- Siedem tysięcy wagonów z żołnierzami i sprzętem zbliżyło się i nadal się zbliża do naszych granic. Nie ma żadnych gwarancji, że po zakończeniu manewrów wszystko to powróci do Rosji – mówił.

Broń dla Ukrainy

Prezydent wyraził także nadzieję, że rozmowy, które Ukraina prowadzi z Zachodem na temat dostaw broni, zakończą się sukcesem. Podkreślił także, że mimo, iż Ukraina nie jest jeszcze objęta Planem Działań na Rzecz Członkostwa w NATO (MAP), to już dziś wypełnia związane z nim zadania, a większość jego rodaków popiera wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz do UE.

-Nie wykluczam, że w odpowiednim czasie zainicjuję referendum, by pokazać, jaka jest wola ukraińskiego narodu. Pokazać to wszystkim: naszym przyjaciołom, agresywnemu sąsiadowi (Rosji – PAP) i wszystkim ukraińskim politykom, by nikomu nie przyszła do głowy rewizja tego kursu czy zawrócenie z niego – oświadczył Poroszenko podczas przemówienia w parlamencie.

Kurs do NATO i UE - nieodwracalny

Petro Poroszenko powiedział też w swoim przemówienia, że kurs Kijowa ku NATO i UE jest nieodwracalny i jest to kwestia "cywilizacynej przynależności" i również gwarancja niepodległości kraju.

Petro Poroszenko stwierdził też, że można sprawić, aby Krym stał się dla Moskwy ciężarem, którego nie będzie w stanie unieść.

PAP/in./agkm 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Relacje USA z Rosją mogą zostać sparaliżowane". Wysłannik ds. Ukrainy ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 13:08
Wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker powiedział, że administracja Donalda Trumpa "poważnie rozważa" możliwość zmiany dotychczasowej strategii wobec tego konfliktu i dostarczenie tzw. śmiercionośnej broni Ukrainie. Powiedział, że siły separatystów pod kontrolą i rozkazami Rosji regularnie ostrzeliwują obserwatorów, monitorujących przestrzeganie zawieszenia broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów krytykuje szefa MSZ Niemiec za inicjatywę ws. Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 09:33
Kostiantyn Jelisiejew, główny doradca do spraw międzynarodowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zarzucił w czwartek ministrowi spraw zagranicznych Niemiec Sigmarowi Gabrielowi brak odpowiedzialności w związku z propozycją poluzowania sankcji wobec Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mołdawscy wojskowi ćwiczą na Ukrainie mimo zakazu prezydenta. Ruszyły manewry Rapid Trident

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:54
Mołdawscy wojskowi uczestniczą w odbywających się na Ukrainie natowskich manewrach Rapid Trident 2017. Prorosyjski mołdawski prezydent Igor Dodon zabronił mołdawskim żołnierzom wyjazdu na Ukrainę, ci jednak przyjechali na poligon w obwodzie lwowskim.
rozwiń zwiń