Korea Płd.: instalacja systemu antyrakietowego powodem gwałtownych protestów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:24
Co najmniej 32 demonstrantów, którzy w mieście Seongju protestowali przeciwko instalacji systemu przeciwrakietowego THAAD w Korei Południowej, zostało rannych w starciach z policją. Rannych zostało też sześciu policjantów.
Protest  w koreańskim mieście Seongju protestowali przeciwko instalacji systemu przeciwrakietowego THAAD
Protest w koreańskim mieście Seongju protestowali przeciwko instalacji systemu przeciwrakietowego THAADFoto: YONHAP/PAP/EPA

USA zakończyły tam w czwartek instalację kolejnych wyrzutni THAAD.

Ranni protestujący i policjanci

Tysiące policjantów otoczyły w Seongju około 400 protestujących, którzy od środy blokowali drogę prowadzącą do dawnego pola golfowego, gdzie rozmieszczany jest THAAD.

Policjanci wybili szyby w samochodach, których protestujący używali do blokady ulicy; następnie pojazdy zostały odholowane. Przedstawiciel straży pożarnej w Seongju poinformował, że 38 osób - w tym 6 policjantów - zostało rannych.

Instalacja wyrzutni zakończona

W rejonie Seongju zauważono zmierzające w kierunku dawnego pola golfowego pojazdy wojsk USA. Niektóre były pokryte czarnym materiałem. Przewoziły ładunki wyglądające jak wyrzutnie rakietowe. Instalacja wyrzutni została zakończona w czwartek po południu czas lokalnego.

Jedna bateria systemu THAAD zwykle składa się z sześciu wyrzutni zdolnych do wystrzelenia 48 rakiet przeznaczonych do niszczenia pocisków balistycznych w ostatniej fazie ich lotu.

Ministerstwo obrony Korei Południowej nie ujawniło, czy nowe wyrzutnie będą od razu gotowe do użycia.

Nacisk na Koreę Płn.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w czwartek, że należy wywierać silniejszy nacisk na Koreę Północną, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji w odpowiedzi na przeprowadzoną w niedzielę kolejną próbę nuklearną.

W lipcu południowokoreański minister obrony Song Jung Mu zapowiedział, że przedyskutuje z dowódcami wojskowymi USA tymczasowe rozmieszczenie dodatkowych wyrzutni systemu THAAD.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt na Półwyspie Koreański. USA zaryzykują militarne rozwiązanie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 14:08
Wszystkie dotychczasowe wielostronne mechanizmy dyplomatyczne nie przyniosły rozwiązania kryzysu wokół Korei Płn. i następuje moment przesilenia w kierunku rozwiązywania problemu przez mocarstwa – swoistego „koncertu mocarstw” – mówił prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Płd. i Japonia kupią zaawansowany sprzęt wojskowy od USA

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:13
Prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że umożliwi Korei Płd. i Japonii zakup większych ilości amerykańskiego zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego w odpowiedzi na narastające ryzyko spowodowane działaniami Korei Płn.
rozwiń zwiń