Kościół w Polsce poświęcony Maryi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 15:42
W każdej diecezji i parafii w Polsce 8 września ponawiany jest Akt Poświęcenia Kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi. To wydarzenie jest manifestem wiary i znakiem dla świata. Akt Poświęcenia będzie odmawiany podczas wszystkich mszy, można go także odmówić w rodzinach.
Audio
  • - To jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele katolickim w Polsce w tym roku - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (IAR)
Fatima
FatimaFoto: fatima.pt

- To jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele katolickim w Polsce tego roku - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik rzecznik prasowy Episkopatu Polski. - W ten sposób zostanie wypełniona wola Maryi wyrażona 100 lat temu w Fatimie - podkreśla duchowny.

Najistotniejszym momentem Aktu Poświęcenia są słowa, kiedy mówimy Matce Bożej "przyrzekamy". To jest wyraz wiary. Jednak nie chodzi tylko o wypowiedzenie słów. W tym Akcie Poświęcenia także przyrzekniemy, że będziemy pracować nad poprawą życia - mówi rzecznik Episkopatu. Biskupi przypominają, że sto lat po objawieniu się trojgu dzie­ciom w Fatimie "polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro­wanego i wierni świeccy" zwracają się do Maryi i postanawiają "rzetelnie odpowiedzieć" na Jej prośbę.

"Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach na­szego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nie­ustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Ko­ściół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba" - czytamy. W dalszej części aktu wierni zobowiązują się "uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym" a także "stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie". W części poświęconej duchowieństwu czytamy, że polscy biskupi będą dążyli do tego, by "duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego reali­zowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna".

Na zakończenie wierni przyrzekają - poprzez chrześcijański styl życia – "przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa" oraz "uczynić wszystko, aby w życiu osobi­stym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna".

Po raz pierwszy "Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi" został wypowiedziany 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem ówczesnego prymasa kard. Augusta Hlonda. Akt Poświęcenia ponowili biskupi polscy 6 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.

Akt miał być wypełnieniem woli Matki Bożej, która w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata. Wolę tę jako pierwszy spełnił papież Pius XII w 1942 r., a w 1984 r. aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał papież Jan Paweł II. W czerwcu tego roku na Jasnej Górze Episkopat Polski odnowił to zawierzenie. Biskupi zalecili także, aby ponownie proklamować ten Akt 8 września - kiedy Kościół katolicki obchodzi uroczystość Narodzenia Matki Bożej - podczas wszystkich mszy odprawianych w parafiach.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prymas Polski: Jasna Góra to miejsce, w którym bije duchowe serce narodu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 15:30
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak w radiowej Jedynce mówił o słowach świętego Jana Pawła II, który określał Jasną Górę, jako duchowe serce Polski, miejsce, w którym wielu się nawraca, może przemyśleć swoje życie, otrzymuje drogowskaz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7 października wzdłuż granic Polski ustawią się ludzie odmawiający różaniec

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 12:32
W kutrach na Bałtyku, w kajakach na Bugu, na szczytach Tatr - 7 października o godzinie 14, wzdłuż granic Polski odmawiany będzie różaniec. Udział w wydarzeniu zapowiedziały 22 diecezje graniczne, wyznaczonych zostało 319 kościołów stacyjnych - poinformowała fundacja Solo Dios Basta. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział milion osób.
rozwiń zwiń