Jasna Góra: zakończyły się obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 21:07
Na Jasnej Górze zakończyły się zainaugurowane przed rokiem obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszę, będącą zwieńczeniem Dnia koronacyjnego w sanktuarium, odprawił archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, kard. Stanisław Ryłko.
Uroczystości na Jasnej Górze
Uroczystości na Jasnej GórzeFoto: Waldemar Deska/PAP

W piątek przypadła dokładna, 300. rocznica koronacji obrazu koronami papieża Klemensa XI, dokonanej 8 września 1717 r. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Rocznicowe obchody trwały przez cały miniony rok i były wypełnione wieloma inicjatywami religijnymi i społecznymi.

- Dziś, kończąc Rok Jubileuszowy, módlmy się o maryjne postawy dla nas wszystkich: zawierzenie Bogu, poddanie się jemu we wszystkim, zgodę na jego wolę we wszystkich wymiarach naszego życia: społecznego, rodzinnego, osobistego - mówił podczas wieczornej mszy zamykającej obchody przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Świętowano cały rok

Kulminacją rocznicowych obchodów była sierpniowa uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Natomiast zamknięciem jubileuszu był piątkowy Dzień koronacyjny, połączony z odpustem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przed południem odpustowej sumie przewodniczył przemyski arcybiskup senior Józef Michalik, a wieczornej liturgii jubileuszowej - kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

- Dobiega końca rok jubileuszu 300-lecia koronacji ikony jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI. Był to rok niezwykle bogaty w uroczyste celebracje z udziałem rzesz pielgrzymów z całej Polski (...). Był to rok dziękczynienia Kościoła i całego narodu polskiego za koronację Matki Bożej i równocześnie uwielbienie Boga za dar szczególnej obecności Maryi w naszych dziejach jako matki i królowej - mówił w homilii kardynał, który należał do bliskich współpracowników św. Jana Pawła II.

- Po raz kolejny mogliśmy zobaczyć, jak wielką siłą duchową ludu bożego na naszej polskiej ziemi jest pobożność maryjna i jak wielką rolę odgrywa tutaj Jasna Góra, duchowa stolica Polski - dodał kard. Ryłko.

Jasna Góra zapisała się w historii Polski

Hierarcha wskazał, że koronacja sprzed 300 lat "potwierdziła rolę Jasnej Góry w dziejach naszej ojczyzny, a przede wszystkim umocniła nas duchowo jako naród na zbliżające się czasy wielkich dziejowych katastrof. W trudnych czasach rozbiorów, a później w czasie dwóch wojen światowych i wreszcie w czasie zniewolenia komunistycznego, tu na Jasnej Górze - jak mówił św. Jan Paweł II - przy naszej Matce i Królowej, czuliśmy się, my Polacy, zawsze wolni wolnością dzieci bożych - mówił kardynał.

- Jasna Góra stała się dla nas, Polaków, maryjną szkołą wolności ducha, a jej konfesjonały oraz ambona (...) były i są dzisiaj niezwykle czułym barometrem stanu ducha polskiego narodu, jego trosk i jego radości - dodał.

Kard. Stanisław Ryłko ocenił, że Jasna Góra to miejsce szczególnej ewangelizacji. - Tutaj uczymy się Kościoła, jako miłującej się nawzajem wspólnoty wierzących; uczymy się tutaj dojrzałego chrześcijaństwa i dojrzałego człowieczeństwa. Tutaj uczymy się także Polski, bo tutaj od wieków bije serce naszej ojczyzny; tutaj uczymy się również naszej tożsamości, kim jesteśmy; uczymy się naszego rodowodu, naszych korzeni, które prowadzą wprost do Chrystusa - mówił.

"Spójrzmy w prawdzie na nasze życie"

Według kardynała, miniony rok jubileuszowy był okazją do pogłębionej refleksji i "wytyczył szlak, po którym idąc, my sami mamy stawać się żywą koroną" Matki Bożej. - Ona nie pragnie złotych koron - pragnie tej jedynej korony, którą jesteśmy my sami, a stajemy się tą koroną przez nasze życie – życie dobre, życie chrześcijańskie - mówił hierarcha.

Wskazał, że sensem obchodów roku jubileuszowego było "abyśmy nie poprzestali na kilku pobożnych wzruszeniach, ale spojrzeli w prawdzie na nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne, na życie naszej ojczyzny; i abyśmy umieli wyciągać wnioski: co mamy czynić Matko, czego Maryja oczekuje od każdego z nas, czego oczekuje od nas jako od narodu polskiego?".

Przed mszą, w piątkowe popołudnie, w bazylice jasnogórskiej zabrzmiało Oratorium "Korona – cykl świąt maryjnych", stworzone specjalnie na jubileusz 300–lecia koronacji obrazu. Muzykę do tekstów hymnów liturgicznych z poszczególnych świąt maryjnych skomponował paulin, ojciec Ireneusz Wybraniak. Wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, soliści i zespół kameralny instrumentów smyczkowych.

Znaczenie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, przypominają, że koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI była wydarzeniem o wyjątkowej randze w dziejach kultu religijnego w Polsce; miała znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także polityczne, patriotyczne, narodowe i społeczne. Akt koronacji dopełnił bowiem ogłoszenie Matki Bożej Królową Korony Polskiej, dokonane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r.

Główne rocznicowe obchody odbyły się na Jasnej Górze 26 sierpnia, w dniu święta Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystej mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił prymas abp Wojciech Polak. Uczestnicy mszy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych episkopat Polski.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystości na Jasnej Górze. "Każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 13:30
Na Jasnej Górze odprawiona została msza dziękczynna z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Polski: Jasna Góra to miejsce, w którym bije duchowe serce narodu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 15:30
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak w radiowej Jedynce mówił o słowach świętego Jana Pawła II, który określał Jasną Górę, jako duchowe serce Polski, miejsce, w którym wielu się nawraca, może przemyśleć swoje życie, otrzymuje drogowskaz.
rozwiń zwiń