"Działanie każdej osoby ma znaczenie". W niedzielę koncert "Białystok dla Syrii"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 08:57
Zbiórka pieniędzy na pomoc mieszkańcom ogarniętej wojną Syrii - to główny cel koncertu "Białystok dla Syrii", który w niedzielę odbędzie się w Białymstoku - poinformowali w piątek organizatorzy na konferencji prasowej.
Obóz dla uchodźców z Syrii, Dolina Bekaa, Liban
Obóz dla uchodźców z Syrii, Dolina Bekaa, LibanFoto: shutterstock

Od godz. 10. w niedzielę na ulicach miasta pieniądze do puszek zbierać będą wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej, od godz. 17. zbiórka będzie kontynuowana w klubie "Zmiana Klimatu", który dołączył do akcji. Cegiełkami na rzecz akcji będą bilety wstępu na koncert "Białystok dla Syrii".

Pieniądze będą też zbierane w zabytkowym autobusie "ogórku", który udostępnia miasto Białystok. Za datek będzie się można przejechać tym pojazdem, posłuchać muzyków w środku, skosztować specjałów m.in. arabskiej kuchni.

- Zbieramy pieniądze na rzecz ofiar wojny w Syrii. Te pieniądze przekażemy Polskiej Akcji Humanitarnej, a PAH działa bardzo intensywnie w Syrii - mówił na konferencji pomysłodawca akcji, muzyk zespołu Roki Piotr Czaban.

- Mamy nadzieję, że nazbieramy jak najwięcej, żeby ta pomoc Białegostoku była w miarę zauważalna - powiedział Jacek Łasiewicki ze "Zmiany Klimatu". Dodał przy tym, że chodzi też o pokazanie, iż w Białymstoku są ludzie, którzy współczują ofiarom wojny w Syrii. Wskazał także, że Polacy są "doświadczonym" narodem, który kiedyś wymagał pomocy i doświadczał jej od innych.

- My mamy spokój. Możemy spać spokojnie, uczyć się spokojnie, rozwijać swoje pasje, zdolności. Tam niestety ani dzieci ani dorośli nie mają takiego spokoju. Skoro my mamy tu spokój, to możemy też pomóc im - podkreśliła Aneta Jurek, odpowiedzialna za kwestę.

Katarzyna Prokopowicz z Polskiej Akcji Humanitarnej powiedziała, że organizacja pomaga w Syrii od 2013 r. i jest to obecnie jedno z największych działań PAH. Wskazywała, że pomoc polega głównie na dostarczaniu ludziom uciekającym przed bombardowaniami czy szukającymi schronienia podstawowych artykułów żywnościowych jak woda czy mąka. Budowane są też toalety i sanitariaty. PAH działa w Syrii w prawie 60 obozach, gdzie zapewnia podstawową infrastrukturę.

Piotr Czaban podkreślił, że najważniejsze w akcji jest zebranie środków, ale też wysłanie sygnału, że w Białymstoku są ludzie, którzy chcą pomagać innym "niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, wyznania" i robią to zwyczajnie, "po ludzku".

- Działanie każdej osoby ma znaczenie - dodała Katarzyna Prokopowicz i zaznaczyła że każde "najmniejsze działanie, każda mała, duża akcja" dokłada się do już zebranych wcześniej przez PAH ok. 4 mln zł na rzecz Syryjczyków. Pomagano m.in. Aleppo.

Drugi koncert w ramach akcji "Białystok dla Syrii" odbędzie się 24 września w Pubie "Sześcian".

pp/PAP


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wojna w Syrii. ONZ stwierdził użycie broni chemicznej przez siły rządowe

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 16:42
Podczas wojny domowej w Syrii siły rządowe ponad 30 razy stosowały broń chemiczną, m.in. podczas kwietniowego ataku w prowincji Idlib, który doprowadził do amerykańskiego uderzenia na bazę syryjskiego lotnictwa - ogłosiła komisji śledcza ONZ.
rozwiń zwiń