Oscary 2018. "Pokot" Agnieszki Holland oficjalnym kandydatem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:22
Komisja Oscarowa wybrała film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". O wyborze poinformował na swojej stronie Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Kadr z filmu Pokot w reżyserii Agnieszki Holland
Kadr z filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki HollandFoto: Robert Pałka/Studio Filmowe TOR

"Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka wybrała film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" - czytamy w komunikacie PISF, który został rozesłany sobotę popołudniu.

Jak podkreślił przewodniczący komisji Paweł Pawlikowski, rozważano kilka tytułów, lecz ostatecznie uznano, że film Holland "ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara".

"Pokot" jest ekranizacją książki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Opowiada historię emerytowanej nauczycielki i inżynierki Janiny Duszejko, która rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw myśliwych, jednocześnie zaciekle walcząc o prawa zwierząt. Główne role zagrali Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski i Jakub Gierszał.

Obraz został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale, oraz uzyskał nominację do tytułu najlepszego filmu na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

pg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Pokot" - Agnieszka Holland, jakiej nie znaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:15
- Długo wchodziłem w ten film, ale potem absolutnie urzekła mnie, i ta wielogatunkowość, wielowarstwowość, i te różne odcienie i kolory. "Pokot" to film, którego Agnieszka Holland do tej pory jeszcze nie zrobiła. Tam jest wszystko - mówi krytyk Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Wizjonerów dla Agnieszki Holland. Za wnikliwe przedstawienie losów Żydów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 08:07
Angieszka Holland, polska reżyserka i scenarzystka filmowa zostanie uhonorowana doroczną nagrodą "Wizjonerów" 27 Waszyngtońskiego Festiwalu Filmów Żydowskich (WJFF) - poinformowali organizatorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie Nagrody Filmowe: polskie filmy z szansami na nominacje

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 15:01
"Powidoki" Andrzeja Wajdy, "Pokot" Agnieszki Holland, "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego oraz "Szron" Sarunasa Bartasa - to cztery wyprodukowane lub koprodukowane przez Polaków filmy, które powalczą o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.
rozwiń zwiń