Andrzej Duda: ks. Popiełuszko to postać istotna dla całego Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 21:14
Prezydent Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników obchodów 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Obchody odbywają się w ten weekend w Suchowoli i Okopach w województwie podlaskim.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Marcin Obara/PAP

W swoim liście prezydent wyraził radość, że "społeczność Suchowoli i Okopów, w której wyrósł ksiądz Popiełuszko i z której wyruszył, by służyć Kościołowi i bliźnim, w serdeczny sposób czci Jego pamięć".

Andrzej Duda napisał, że ci, którzy "mieli szczęście poznać księdza Jerzego w latach Jego posługi kapłańskiej, zapamiętali Go jako wspaniałego duchownego, głęboko oddanego Bogu, miłującego Ojczyznę i zawsze otwartego na potrzeby innych ludzi. A to wszystko, czego ksiądz Jerzy dokonał, za co był ceniony, a teraz jest czczony, zaczęło się w Jego rodzinnych Okopach i parafialnej Suchowoli".

Świętowanie 70. rocznicy Jego urodzin właśnie w tym miejscu, niejako u źródeł Jego powołania i drogi do świętości, ma charakter głęboko chrześcijański - czytamy w liście. "I chociaż napełnia nas smutkiem wiedza o niezwykle ciężkim doświadczeniu, przez które przeszedł, to o wiele większa jest radość z tego, że nasz polski naród wydał tak wspaniałą postać, istotną dla całego Kościoła" - napisał prezydent.

Dodał, że "błogosławiony ksiądz Popiełuszko za życia był dla nas, Polaków, dobrym pasterzem i przewodnikiem duchowym w zmaganiach z komunizmem. A dzisiaj, już w wolnej Polsce, mamy w Nim wielkiego patrona i bardzo ważny autorytet, wskazujący wzorce postępowania zarówno w życiu publicznym, jak zawodowym i prywatnym. Życzę Państwu, aby obecne obchody były okazją do wspomnień i radości dla tych, którzy Go znali, a młodszym - by przybliżyły Jego piękną, szlachetną osobę i przesłanie, które niósł pokoleniu Solidarności" - zwrócił się na koniec do organizatorów i uczestników obchodów 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Andrzej Duda.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 06:07
Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan Solidarności stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:20
W Suchowoli (Podlaskie) rozpoczęły się w sobotę dwudniowe uroczystości związane z 70. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Zamordowany w 1984 roku przez SB duchowny pochodził z tej parafii, urodził się w pobliskiej wsi Okopy.
rozwiń zwiń